Zemlje EU planiraju formiranje zajedničkih vojnih snaga koje bi brojale 50.000 vojnika
24.08.2021. | 19:41Pad Kabula pod vlast talibana i haotični napori međunarodne evakuacije pokazuju da Evropa mora razviti vlastite vojne kapacitete nezavisno o Sjedinjenim Američkim Državama, tvrdi visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Žozep Borelj.
Borelj je rekao da će se evropske sile boriti za evakuaciju svojih građana i avganistanskih saveznika prije nego što SAD-e okončaju svoju operaciju na aerodromu u Kabulu.
Nekoliko američkih saveznika zatražilo je od Vašingtona da produži evkauaciju, što je u petak potvrdio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, jer će bez zaštite 6.000 američkih vojnika raspoređenih na aerodromu evropske operacije možda morati prestati.
Šokantan kolaps avganistanske vlade koju podržava Zapad, haotični prizori na aerodromu i strahovi da bi nova generacija avganistanskih izbjeglica mogla pokušati krenuti u Evropu oživjeli su govore o Evropi koja razvija sredstva za samostalno djelovanje.
Diplomatska misija EU u Kabulu broji 400 avganistanskih uposlenika i članova porodica koji bi mogli emigrirati u Evropu, međutim samo je 150 do sada uspjelo napustiti zemlju, a neki od aviona koje su poslale vojske EU zemalja lete napola prazni.
Trećina putnika na letu koji je u subotu stigao u Španiju bili su Amerikanci, rekao je Borelj.
“Problem je pristup aerodromu, američke provjere i sigurnosne mjere su vrlo jake” i sprječavale su prolazak avganistanskog osoblja, rekao je Borelj, dodajući da je Brisel zatražio od Vašingtona da pokaže “veću fleksibilnost”.
Kreatori evropske politike strahuju da Kabul neće biti izuzetak i da bi buduće krize u Iraku ili u regiji Sahel u zapadnoj Africi mogle zahtijevati slične vojne misije za osiguranje evropskih građana i interesa, možda bez podrške SAD-a.
“Žalim zbog načina na koji su se stvari odvijale, ali niko nije tražio mišljenje Evropljana”, rekao je.
“Neke zemlje će morati sebi postaviti pitanja o američkom savezniku koji, kako je rekao Džo Bajden, ne želi voditi tuđe ratove. Evropljani nemaju izbora. Moramo se organizovati da se nosimo sa svijetom kakav jeste, a ne sa svijetom o kojem sanjamo”, dodao je.
Evropska unija već razvija ono što naziva svojim novim “strateškim kompasom”, okvirom koji će 27 država članica, djelujući zajedno, imati više diplomatske i vojne snage i razviti više onoga što francuski predsjednik Emanuel Makron naziva “strateškom autonomijom”.
Kako su se događaji odvijali u Kabulu, predsjednik Evropskog vijeća Čarls Michel, koji je domaćin samita lidera EU rekao je da situacija u Avganistanu nije uspješna priča za međunarodnu zajednicu.
“Moramo analizirati kako EU može dalje razviti sposobnosti i pozitivno uticati na međunarodne odnose kako bi odbranila svoje interese. Naša strateška autonomija EU ostaje na vrhu našeg dnevnog reda”, rekao je.
Za Borelja to mora uključivati zajedničke vojne snage.
“Predložićemo da se Uniji da ekspedicijska snaga od 50.000 ljudi, sposobna da djeluje u okolnostima kakve vidimo u Avganistanu”, rekao je Borelj.
Istakao je da će u septembru posjetiti Irak, Tunis i Libiju te da će iduća kriza bit u Iraku i Sahelu.
“Evropa reaguje samo u krizi. Avganistan bi je mogao probuditi. Došao je trenutak da joj se dodjeli vojna sila sposobna za borbu ako je potrebno”, zaključio je Borelj,