Amerika pojačava pritisak na Huawei: Pronašli novi načini da zaustave razvoj čipova
22.01.2025. | 07:23SAD trenutno ulaže velike napore kako bi spriječio Huawei da napreduje u razvoju čipova.
Nakon kontroverzi sa TSMC čipovima, američka vlada radi na zatvaranju rupa u sistemu koji omogućavaju kineskom tehnološkom gigantu da napreduje u ovom sektoru.
Administracija Džo Bajdena donijela je u posljednjim minutima vlasti, pravila o izvozu čipova prije nego što Donald Tramp preuzme predsjedničku funkciju. Vlada vrši pritisak na Intel, TSMC i Samsung da uspore prodaju čipova Kini, jer to, kako navode, pomaže Huawei-u da se razvija. Ide se dotle da se namjerava ograničiti broj grafičkih karti kompanija AMD, Nvidia i Intel koji se izvoze na kinesko tržište, prenosi Kurir.
Zvaničnici su čak naložili proizvođačima čipova da istraže sve kineske dobavljače i njihove veze prije nego što im isporuče naprednije procesore i tehnološke proizvode.
Pored toga, uveden je sistem ograničenja koji računa broj AI čipova koji se izvoze u različite zemlje.
Svijet je podijeljen u tri nivoa prema ovim pravilima:
Prvi nivo: najbliži saveznici SAD-a, koji mogu dobiti neograničen broj čipova i tehnologije.
Drugi nivo: kompanije koje mogu dobiti samo određeni broj AI procesora proizvedenih u SAD-u.
Treći nivo: Crne liste kompanija i zemalja kojima je zabranjen pristup moćnim čipovima i tehnologiji.
Pored toga, SAD je stavio više od deset kineskih firmi na crnu listu zbog njihovih veza sa Huawei-em. Na listi sankcija našlo se 25 kineskih i dvije kompanije iz Singapura koje se sumnjiče da isporučuju naprednu generaciju SoC čipova kompaniji Huawei.
FBI istražuje povezane firme
SAD je zatražio od FBI-a da istraži kompaniju Baicells, bivšu firmu Huawei-a, koja prodaje telekomunikacionu opremu poput 4G LTE i 5G rješenja u nekoliko američkih saveznih država. Ovo je izazvalo zabrinutost SAD-a po nacionalnu bezbjednost.
Da li nova pravila zaista pogađaju Huawei?
Dok su ovi napori usmjereni na zaustavljanje Huawei-a, nova pravila o izvozu čipova pogađaju i saveznike SAD-a. EU, Poljska i Izrael izrazili su protivljenje zbog ograničenja koja ih lišavaju pristupa Nvidia AI procesorima.
Što se tiče Huawei-a, kompanija se okreće razvoju domaćih rješenja za poboljšanje proizvodnje čipova. Kina gleda sa optimizmom na povratak Donalda Trampa, a ostaje da se vidi da li će njegov dolazak donijeti olakšice kineskim kompanijama ili ih staviti pod još strože regulative.