Brojna istraživanja i studije pokazuju: Putevi nisu dovoljno sigurni za električne automobile

27.10.2024. | 16:25

​Nedavna studija koju je sproveo Transport and Environment (T&E) pokazuje da novi modeli automobila postaju sve veći i teži. Masa je posebno velika za električne automobile, čije baterije su teške između 200 i 700 kilograma.

Kako piše “Revija HAK”, sada su i istraživači iz Midwest Roadside Safety Facility (MwRSF) iz Linkolna, Nebraska (SAD), objavili studiju koja otkriva još jedan problem s teškim električnim automobilima.

Istraživači su sproveli nekoliko testova sudara s Rivianom R1T, električnim pik-apom od 3152 kilograma, i Tesla Modelom 3, električnim automobilom od 1899 kilograma. Crash testovi pokazuju da zbog svoje velike težine električni automobili značajno više (+50 odsto) pomjeraju zapreke i betonske blokove, koji se često koriste kao sigurnosne barijere na putevima u SAD-u, nego uporedivi benzinci.

Teški pik-ap je takođe probio čeličnu zaštitnu ogradu u testovima sudara, dok je Tesla podigao ogradu i prošao ispod nje. Prema naučnicima predvođenim Kodijem Stoleom, testovi sudara pokazuju da trenutna ograničenja na putevima nisu dovoljno bezbijedna za teške električne automobile.

Na primjer, u homologacijskim testovima, zaštitna infrastruktura koji se koristi u Njemačkoj je testirana samo s automobilima mase do 1500 kilograma, mada prosječni novi automobil u Njemačkoj sada ima nešto manje od 1700 kilograma.

Uprkos novim studijama, istraživači MwRSF-a ipak smatraju da su električni automobili bezbijedno prevozno sredstvo. U testovima sudara, unutrašnjost električnog pik-apa je ostala neoštećena uprkos velikim spoljašnjim oštećenjima.

Sile kojima su lutke bile izložene tokom testova sudara su takođe bile unutar zakonskih okvira. Naučnici MwRSF-a tvrde da drumske barijere treba da se prilagode sve većoj raširenosti električnih automobila, prenosi “AutoBlog”.