“Brzina svjetlosti”: Veliki korak u razvoju vještačke inteligencije
25.07.2020. | 18:47Nedavno je moglo da se čuje da su eksperti napravili veliki korak u razvoju vještačke inteligencije, a tako što su za obavljanje potrebnih operacija umjesto električne struje iskoristili svjetlost.
Novi pristup značajno poboljšava kako brzinu, tako i efikasnost neuralnih mreža koje se zasnivaju na mašinskom učenju, a u pitanju je vrsta vještačke inteligencije koja je kreirana da kopira funkcije koje izvodi ljudski mozak, a kako bi se obučila da u budućnosti funkcioniše samostalno. Procesori koji se trenutno koriste u procesima mašinskog učenja imaju ograničenja u izvođenju kompleksnih operacija, a zbog količine energije koja je potrebna za obradu podataka – što je zadatak složeniji, to su podaci kompleksniji, a samim tim je veća i količina potrebne energije. Ovakve mreže su ograničene i sporim prenosom elektronskih podataka od procesora do memorije, pa su upravo zbog toga bila potrebna rješenja koja bi taj proces ubrzala.
Istraživači sa Džordž Vašington univerziteta krenuli su u potragu za rješenjem, i usput otkrili da upotreba fotona u okviru neuralnih mreža može da premosti pomenuta ograničenja, te omogući moćnije sisteme vještačke inteligencije koji imaju manje energetske prohtjeve. U naučnom radu koji je objavljen u magazinu Applied Physics Reviews naučnici objašnjavaju da novi TPU (tensor processing unit) koji se zasniva na fotonima funkcioniše daleko brže, sa mnogo manje energije.
Tako bi, tvrde kreatori, novi sistemi vještačke inteligencije operacije uskoro mogli da obavljaju „brzinom svjetlosti“, a potencijalna komercijalna primjena uključuje 5G i 6G mreže, te data centre u kojima se obrađuju velike količine podataka.
Izvor.(PC Press)