Budite oprezni! Fejsbukom kruži nova vrsta prevare
09.11.2024. | 17:05Često se kaže da, ako se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, vjerovatno i nije istina.
To, međutim, ne sprečava ljude da često nasjednu na trikove i sve češće možemo pročitati kako su u želji brze zarade na kriptovalutama izgubili poveću količinu novca.
U takvim slučajevima, korisnici komuniciraju sa osobama koje su upoznali na internetu ili su ih sami kontaktirali za finansijski savjet. U stvarnosti, nikada nisu upoznali tu osobu pa je jasno da bi sa druge strane moglo da se radi o prevari.
Ipak, ako vaš dobar prijatelj ili poznanik objavi na nekoj društvenoj mreži da iz nekog razloga mora nešto da proda, brzo i po prilično dobroj cijeni, jasno je da bi rijetko ko pomislio da se radi o prevari – upravo tad ste i ranjivi.
Da bi glumili druge osobe, hakeri se prvo dokopaju podataka o Fejsbuk profilima, i nakon što preuzmu tuđi profil, moraju objaviti da nešto prodaju, objašnjava Dejli mejl kako radi ova prevara.
U jednom slučaju, ženi iz Teksasa otet je Fejsbuk profil pa više nije mogla da mu pristupi. Problem je prijavila Fejsbuku, ali morala je da pričeka nekoliko dana da se situacija riješi, i nije znala šta osoba koja joj je preuzela profil radi sa njenim podacima.
Haker je, za to vrijeme, napisao da se njen otac seli u dom za starije osobe, pa mora hitno da proda stvari koje se mogu kupiti po povoljnim cijenama. S obzirom na to da njen otac zaista ima zdravstvenih problema, ova informacija se činila stvarnom.
Tako su prijatelji, čak i rodbina, počeli da “kupuju” stvari – tačnije, uplatili su novac, ali ništa nisu dobili.
Kriminalci postaju sve sofisticiraniji pa je ponekad stvarno teško pomisliti da se radi o prevari, a ljudi to saznaju tek nakon što ostanu bez novca ili nakon što proizvod koji su platili nije isporučen. Zbog toga, uvijek morate lično da provjerite i vidite o čemu se radi, piše Poslovni dnevnik.