Čovjek ili bot: Kako da prepoznate ko je na drugoj strani “linije”

31.01.2025. | 22:02

Mnoge velike kompanije sada u svojim korisničkim centrima imaju i botove, koji se dopisuju putem četa, pomažu klijentima i sakupljaju od njih povratne informacije. Ovaj sistem je toliko usavršen da je nekada teško i procijeniti ko je sa druge strane ekrana – prava osoba ili vještačka inteligencija.

Srećom, postoje određene “crvene zastavice” koje vam mogu ukazati na to da ne razgovarate sa pravim, već AI agentom.

Izbor riječi i način formulisanja otkrivaju dosta toga

Ako primjetite u odgovorima riječi ili konstrukcije rečenica koje se ne koriste toliko često, ni u razgovornom, ni u poslovnom jeziku, vjerovatno je preko puta vas čet-bot. “Teška” terminologija je jedan od najlakših načina da prepoznate bota, a ukoliko se ona još i ponavlja nekoliko puta i prožima kroz različite formulacije – nema nikakve dileme da sa druge strane računara ne sjedi čovek.

Površni odgovori će vam reći sve

Čet-botovi se danas mogu pohvaliti bogatim vokabularom, ali to ne znači da oni uvijek daju smislene dogovore. U većini slučajeva, naročito u centrima podrške, oni su programirani samo da stvaraju iluziju da prate šta im pišete i to tako što ponavljaju ono što ste već naveli ili postavljaju pitanja koja vas navode da ponovite svoj problem ili upit. Na primjer, na vašu konstataciju da imate problem sa povezivanjem uređaja, čet-bot će vam napisati: “Ako dobro razumijem, imate problem sa povezivanjem uređaja”. Ovo je dobro poznata taktika, koju je praktikovao i prvi elektronski psihoterapeut, ELIZA, koji je u suštini samo malo korigovao ono što mu je korisnik pisao i pretvarao to u upitnu formu.

Brzina odgovaranja je dobar pokazatelj

Još jedan pokazatelj da se dopisujete sa čet-botom jeste brzina kojom dobijate odgovor na svoje pitanje ili primjedbu, prenosi portal Lajfhaker. AI softverima obično treba svega nekoliko sekundi da napišu odgovor, obrazlože ga detaljno i urade to bez ijedne pravopisne greške, dok je čoveku za isti takav odgovor potrebno neuporedivo više vremena, što za kucanje, što za obrazlaganje. A neretko im se potkrade i greška u kucanju, makar i minorna.

Čet-botovi su uvijek na raspolaganju

Ako primjetite da je korisnička podrška dostupna 24/7, ili su u pitanju agenti koji rade iz različitih dijelova svijeta, ili je sa druge strane ekrana čet-bot. Međutim, ako primetite da je u svako doba agent raspoložen da vas sasluša i na svaku vašu kritiku odgovara konstruktivno i argumentovano, najvjerovatnije je u pitanju AI softver. Jer, budimo realni, svaki čovjek se u jednom trenutku umori ili izgubi koncentraciju, a čet-bot ne.

Oznake: AI chatbot, Chat, Chatbot