Da li znate kako plinske peći utiču na globalno zagrijevanje
31.01.2022. | 22:25Boce, peći i ringle koje rade na plin, predstavljaju prijetnju po zdravlje i imaju veći uticaj na klimu nego što je ranije bilo poznato, pokazuje nova studija.
Studija, koju su sproveli naučnici sa Univerziteta Stenford, otkrila je da emisije iz plinskih peći u američkim domovima imaju isti uticaj na globalno zagrijevanje kao i pola miliona automobila koji koriste benzin – daleko više nego što su naučnici ranije procijenili.
„Ova nova studija potvrđuje ono što zagovornici zaštite životne sredine govore već više od jedne decenije, da ne postoji takva stvar kao što je čist gas – ni za naše domove, ni za naše zajednice, ni za klimu”, rekao je Li Ziše, koordinator Grupe za klimatsku pravdu, koja inače nije bila uključena u istraživanje.
Metan, glavna komponenta prirodnog gasa, moćna je „grijalica” planete. Kratkoročno je oko 80 puta moćniji od ugalj-dioksida, kažu naučnici.
Studija je takođe otkrila da u kućama sa lošom ventilacijom, koncentracija štetnih azotnih oksida – nusproizvoda sagorijevanja prirodnog gasa – može da dostigne ili pređe „zdravu granicu” za nekoliko minuta, posebno u kućama sa malim kuhinjama.
Plinske peći i ringle troše značajne količine metana koji zagrijeva planetu, bilo da su uključeni ili isključeni. Studija procjenjuje da peći ispuštaju 0,8% do 1,3% svog prirodnog gasa u atmosferu kao nesagoreli metan.
„Ako neko kaže da ne koristi svoju peć, pa zapravo ne emituje metan, to zapravo nije tačno, jer je većina takvih šporeta koje smo analizirali imala bar sporo oticanje metana dok su bile isključene, ” rekao je Erik Lebel, koji je sproveo istraživanje kao diplomirani student na Univerzitetu Stenford, a sada je viši naučnik.
Za okside azota koji predstavljaju posebno štetan rizik za djecu i starije, Lebel je rekao da su otkrili da su emisije direktno proporcionalne količini gasa koji se sagori.
Studija je objavljena u momentu kada sve veći broj američkih gradova, uključujući određena mjesta u Kaliforniji, Njujorku i Masačusetsu, odustaje od korišćenja prirodnog gasa u domovima.
Zagovornici „zelene energije” tvrde da će prelazak sa gasnih na električne uređaje olakšati prelazak na obnovljivu energiju. Električni uređaji, prema ovoj studiji, izbjegavaju štetne nusproizvode sagorijevanja prirodnog gasa.
Prema najnovijim podacima američke Uprave za energetske informacije, u američkim domaćinstvima je 2015. bilo više od 40 miliona gasnih peći, iako je udio peći na gas u nekim regionima veći od drugih.
Emisije metana bile su u fokusu velikog klimatskog izvještaja UN-a u avgustu, u kome su naučnici otkrili da je koncentracija metana u atmosferi sada viša nego bilo kada za najmanje 800.000 godina – i da je smanjenje metana najlakši način da se promijenila putanja globalne temperature u narednih 10 godina.