Dokazane rezerve fosilnih goriva oslobodiće 3,5 biliona tona gasova koji zagrijevaju planetu
21.09.2022. | 22:52Preostale dokazane rezerve fosilnih goriva mogu da oslobode više gasova sa efektom staklene bašte nego što je u atmosferu ispušteno od industrijske revolucije pa do sada, kao i da se sedam puta premaši dozvoljeni „budžet“ koji su naučnici proračunali da čovječanstvo može da podnese prije nego što bude suočeno sa katastrofalnim posljedicama po svoj opstanak.
Ogromna zaliha od 3,5 biliona tona gasova sa efektom staklene bašte potencijalno bi mogla da bude oslobođena ukoliko vlade država širom svijeta dozvole da se iskoriste i sagore postojeće rezerve uglja, nafte i prirodnog gasa, navodi se u novoj studiji.
I SAD i Rusija imaju dovoljno rezervi fosilnih goriva da svaka od njih zasebno može da premaši dozvoljeni ekološki budžet prije nego što prosječna temperatura na planeti poraste za 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijsko doba.
Sve zemlje svijeta zajedno imaju dovoljno fosilnih goriva da premaše budžet sedam puta, što bi dovelo do nekontrolisanog rasta prosječne temperature i izazvalo toplotne talase, poplave, suše i druge prirodne nepogode kakve čovječanstvo nikada nije iskusilo.
Iako su se skoro sve zemlje svijeta obavezale da će raditi na tome da zauzdaju rast globalne prosječne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa, ne rade dovoljno na tome da zaustave ili smanje potrošnju.
„Vlade širom svijeta izdaju nove dozvole za ekstrakciju uglja što je u potpunoj suprotnosti sa onime na šta su se obavezale“, kaže Mark Kampanale, osnivač Inicijative za praćenje emisije ugalj-dioksida koja je lansirala novi Globalni registar fosilnih goriva.
„To je kao da država objavi da ide na dijetu i da će jesti salatu sa ručak, a onda krišom ode i pojede čitavu kutiju krofni. Niste na dijeti ako jedete krofne, ali baš to se dešava sa današnjim vlastima širom svijeta“, dodaje Kampanale.
Da bi svijet imao iole šanse da izbjegne porast prosječne globalne temperature za više od jednog i po stepena Celzijusa, naučnici su proračunali da svijet smije da emituje još dodatnih 400 do 500 milijardi tona gasova sa efektom staklene bašte. To bi značilo drastično smanjivanje emisije tih gasova – za 50 odsto do kraja decenije, da bi do polovine vijeka potpuno prestali da sagorijevamo fosilna goriva.