Dramatično upozorenje klimatologa: Ističe nam vrijeme
30.06.2023. | 18:31Cilj ograničavanja dugoročnog globalnog zagrijavanja na 1,5 stupeni Celzijusa postaje sve nedostižniji, upozoravaju stručnjaci za klimu, jer zemlje ne uspijevaju odrediti ambicioznije ciljeve uprkos višemjesečnim rekordnim vrućinama na kopnu i moru.
Dok su izaslanici u Bonu početkom juna pripremali godišnji skup o klimi u novembru, prosječna globalna temperatura površinskog vazduha bila je nekoliko dana viša od 1,5 stepeni u odnosu prema predindustrijskim nivoima, objavio je evropski program za klimatske promjene “Copernicus”.
Iako su prosječne temperature i prije premašivale prag od 1,5 stepeni, ovo je prvi put da se to dogodilo u ljeto na sjevernoj hemisferi koje počinje 1. juna.
Temperature mora takođe su premašile rekorde za april i maj, prenosi “Index.hr“.
“Ističe nam vrijeme”
“Ističe nam vrijeme jer je za promjene potrebno vrijeme”, upozorila je klimatolog Sara Perkins-Kirkpatrik sa australijskog Univerziteta “Novi Jućni Vels”.
Uoči sastanka izaslanika Kine i SAD, najvećih svjetskih zagađivača atmosfere, idući mjesec, temperature u Pekingu premašile su junske rekorde, a SAD su pogodili ekstremni toplotni talasi.
Dijelovi Sjeverne Amerike bili su ovaj mjesec oko 10 stepeni Celzijusa topliji od sezonskog prosjeka, a dim od šumskih požara prekrio je Kanadu i istočnu obalu SAD.
U Indiji, jednoj od regija koja je najviše osjetljiva na klimatske promjene, porastao je broj umrlih zbog dugotrajnih visokih temperatura, a ekstremna vrućina pogodila je i Španiju, Iran i Vijetnam pa se strahuje da bi prošlogodišnje smrtonosno ljeto moglo postati uobičajeno.
Svjetska meteorološka organizacija prognozirala je u maju da postoje 66-postotni izgledi da će do 2027. prosječna godišnja temperatura biti viša od praga od 1,5 stepeni Celzijusa, koji je dogovoren u Parizu 2015, barem jednu cijelu godinu.
Visoke temperature vladaju i na kopnu i na moru, a zagrijavanje se intenziviralo zbog El Ninja i drugih faktora.
Rekordne temperature mora
Prosječne globalne temperature površine mora iznosile su pred kraj marta 21 stepen i ostale su rekordne za to doba godine cijeli april i maj.
Australijska meteorološka služba upozorila je da bi temperature Pacifika i Indijskog okeana mogle biti tri stepena više od uobičajenih za oktobar.
Važan faktor je globalno zagrijavanje, objasnio je profesor fizike klime Pirs Forster sa Univerziteta u Lidsu, ali El Ninjo, smanjenje količine saharske prašine koju vjetar raznosi preko okeana i korištenje brodskih goriva s manje sumpora takođe tome doprinose.
“Sve u svemu, okeani su pogođeni četvorostrukim udarom. To je nagovještaj onoga što dolazi”, rekao je.
Toplija mora mogla bi značiti i manje vjetra i kiše što će stvoriti začarani krug koji će uzrokovati još više zagrijavanja, rekla je Analisa Brako, klimatolog Tehnološkog instituta iz američke savezne države Džordžije.
Iako su ovogodišnje visoke temperature mora izazvane “savršenom kombinacijom” okolnosti, ekološke posljedice mogle bi potrajati, rekla je.
“Okean će jako sporo reagovati jer polako akumulira toplotu, ali je i jako dugo zadržava”, istakla je ona.