Dugotrajno stajanje: Šta bude kad se Tesla ne puni pola godine?

06.04.2025. | 16:15

Dugotrajno stajanje nije dobro ni za jedan automobil, ali kada se Tesla potpuno isprazni, problemi postaju znatno veći, što su na sopstvenom iskustvu otkrili Jutjuberi sa kanala “Autoalex v2”.

Model Tesla S 90D iz 2017. godine stajao je punih šest mjeseci na parkingu bez priključenog kabla za punjenje. Kada su konačno pokušali da ga pokrenu, stvari nisu išle glatko. Tesla nije prepoznavala punjač, pa nije ni počela punjenje.

Poput klasičnih automobila, i Tesla ima 12-voltnu bateriju koja napaja električne sisteme, uz glavnu visokonaponsku bateriju koja pokreće vozilo. Problem je bio u tome što automobil nije reagovao na daljinsko otključavanje, jer je bio potpuno prazan.

Hauba se inače može otvoriti mehanički pomoću kablova skrivenih u blatobranima, jer se 12-voltna baterija nalazi ispod prednjeg poklopca (tzv. “frunka”). Međutim, u ovom slučaju kablovi su bili zarđali i pukli su pri pokušaju otvaranja.

Automobil je potpuno blokirao – ni korisnička podrška nije mogla da pomogne Jutjuberima, već ih je savjetovala da ga odvezu u ovlašćeni servis.

Ipak, na snimku se vidi kako su uspjeli polako da otvore haubu, i otpuste bezbjednosni mehanizam, piše Auto Bild.

Guranje do punjača

Kada su konačno uspjeli da zamene 12-voltnu bateriju, pojavio se novi problem. Osim što je unutrašnjost vozila prekrila plesan zbog višemesečnog stajanja na otvorenom, ekrani nisu pokazivali znake života. Štaviše, nije se mogla isključiti ni električna ručna kočnica.

Tesla je na kraju morala biti doslovno pogurana na točkovima do najbližeg punjača u susjednom dvorištu.