Facebook sakuplja podatke o vama čak i kad nemate profil: Evo kako ih obrisati
09.11.2022. | 22:52To što Meta sakuplja podatke o ljudima koji ne koriste njene usluge dovelo je do koncepta takozvanih „profila u sjenci“.
Iako je teško povjerovati, postoje osobe koje se nikada nisu pridruživale društvenim mrežama i nemaju profile. Razlozi su različiti, ali to i dalje ne znači da najveće svjetske platforme ne znaju ništa o njima.
Meta sakuplja pojedine podatke i o ljudima koji ne koriste Fejsbuk, Instagram i WhatsApp.
Kako je Fejsbuk došao do tih podataka?
Jednostavno. Posredstvom prijatelja.
Čak i ako ne koristite Fejsbuk, prijatelji imaju vaš broj, mejl, ime i vjerovatno još neke podatke o vama na svojim uređajima. U trenutku kada instaliraju Fejsbuk, aplikacija traži dozvolu za pristup kontaktima.
S obzirom da većina ljudi odobri pristup, svi podaci kontakata iz telefona se zaim čuvaju na Metinim serverima.
„Prvi put smo čuli za profile u sjenci veoma rano u dominaciji Fejsbuka“, objašnjava za „Biznis Insajder“ Heder Berns, specijalista za tehnološku regulativu. „Fejsbuk je držao neku vrstu profila o vama, čak i ako niste imali Fejsbuk nalog, sastavljen od podataka prikupljenih uz pomoć različitih mehanizama.“
Ovo praktično znači da Meta ima najveću bazu kontakata na svijetu u kojoj se rijetko koji broj ne nalazi.
U međuvremenu, zbog sve većeg pritiska međunarodnih regulatora, kompanija je objavila novi alat koji pomaže ljudima da provjere i obrišu podatke koje platforma ima o njima, čak i ako ne koriste nijednu od ovih usluga.
Kako ih obrisati?
Posjetite ovaj link. Na njemu će se pojaviti interfejs kao na fotografiji ispod.
Odaberite kriterijum po kom pretražujete: broj mobilnog, imejl ili čak faiksni.
U sljedećem koraku unesite broj telefona ili imejl, i izaberite Fejsbuk, Mesendžer i Instagram.
Izaberite dugme „sljedeće“ i u novo polje unesite petocifreni broj koji ste dobili putem unijetom SMS-u ili mejla, u zavisnosti od metode koju ste izabrali.
Ukoliko Meta ima podatke o vama, pojaviće se sljedeće obavještenje sa pitanjem da li želite da izbrišete i blokirate ponovno dodavanje ovih podataka.
Ukoliko u bazi nema podataka o vama, dobićete obavještenje da nisu uspjeli da pronađu broj ili mejl.
Ipak, čelnici Mete kažu za Biznis Insajder da kompanija mora da zadrži podatke o korisnicima na svojoj „listi blokiranih korisnika“ kako bi spriječila da se oni ponovo učitaju na servere.
Analitičari smatraju da je novi Metin alat samo regulatorni manevar, kako bi se izbjegle dalje optužbe, prenosi “Nova.rs”.