Google tajno snima sve što govorite, isključite tu opciju
11.05.2024. | 20:14Google, tehnološki gigant čije usluge koriste milijarde ljudi širom sveta, ima funkciju koja mu omogućava da tajno snima glasove korisnika i čuva ih u druge svrhe.
Google skladišti zvuk aktivnosti korisnika na vebu i u aplikacijama, uključujući verbalne interakcije sa opcijama za „pretraživanje“, „asistentom“ i „mapama“, a da bi poboljšao tehnologije za prepoznavanje glasa.
Nedavno je, međutim, stručnjak za tehnologiju otkrio “cheat code” za koji tvrdi da može da spriječi Google da evidentiranje aktivnosti na pametnim telefonima korisnika.
Korisnici bi trebalo da prilagode svoj Google nalog izborom odgovarajućih podešavanja u odeljku „podaci i privatnost“ kako bi blokirali pristup mikrofonu i kameri, prenosi Večernji list.
Tehnološki preduzetnik Džefri Kastiljo podelio je savjet sa korisnicima na video snimku na Instagramu, objašnjavajući kako mogu da isključe ovu funkciju.
Potrebno je otvoriti Google aplikaciju i kliknuti na „upravljaj svojim Google nalogom“. Zatim izaberite „podaci i privatnost“ i pomjerite se nadole sve do opcije „podešavanja istorije“ i izaberite odjeljak „aktivnost na vebu i aplikacijama“.
Nakon što kliknete na to i pomjerite se nadole, trebalo bi da primjetite da postoji plava kvačica pored odjeljka „uključi glasovne i audio aktivnosti“.
Da bi se zaustavilo „slušanje“ potrebno je isključiti tu opciju, odnosno, „ukloniti“ kvačicu.
„Kada je ovo podešavanje glasovne i audio aktivnosti isključeno, audio snimci glasovnih interakcija sa Google pretragom, asistentom/pomoćnikom i mapama neće biti sačuvani na vašem Google nalogu na Google serverima, čak i ako ste prijavljeni“, pojašnjeno je iz ovog servisa ranije.
„Ako isključite ovu postavku glasovne i audio aktivnosti, prethodno sačuvani zvuk se neće izbrisati. Možete da izbrišete svoje audio snimke u bilo kom trenutku.”
Google tvrdi da snima samo kratke dijelove razgovora kako bi identifikovao šta mu može koristiti za prepoznavanje glasovnih komandi i pružanje odgovora.
Uprkos tvrdnjama Googla, kao i drugih tehnoloških kompanija poput Amazona i Epla, da njihovi pomoćnici poput Aleke i Siri slušaju samo komande, i dalje postoji velika zabrinutost za bezbjednost korisnika.