Gradovi širom svijeta imaju svoje digitalne replike: Evo šta to znači za budućnost
31.01.2023. | 21:10Gradovi širom svijeta imaju svoje digitalne replike – kako nastaju digitalne replike gradova i koja je njihova svrha?
Jork, Singapur i Helsinki.
Anders Log, profesor računarske matematike i direktor Centra za digitalne replike gradova Tehnološkog univerziteta Čalmers u Švedskoj, naglasio je da se digitalnim replikama unapređuju tradicionalni trodimenzionalni modeli gradova. Replike se koriste podacima iz realnog vremena i vještačkom inteligencijom. Time je omogućeno da se sve simulira – od infrastrukture, preko izgradnje do saobraćaja i potrošnje energije.
Primjer grada Čatanuga
Američki grad Čatanuga ima 180.000 stanovnika i nalazi se u podnožju planine Apalacian. Skoro jednako je udaljen od Atlante (savezna država Georgia) na jugu i Našvila (savezna država Tenese) na sjeveru.
Kevin Comstok, konsultant kompanije KCIT i bivši direktor projekta Pametni grad Čatanoga, konstatovao je da je digitalna replika ovog grada dobar primjer replike. Na izradi replike radili su gradske vlasti i drugi, među kojima su Nacionalni laboratorij Oak Ridge i Univerzitet Tenese.
Kako je obrazložio Comstok, fokus prve replike ovog grada, koja je nazvana CTvin, fokusirana je na jednu od glavnih gradskih saobraćajnica kako bi se ispitala potrošnja energije u saobraćaju. Trenutno se prati kretanje pješaka i motornih vozila kako bi se poboljšala saobraćajna sigurnost na raskrsnicama.
Docent na nizozemskom Univerzitetu Tvente Vile Letola je istakao da su digitalne replike gradova prilika da se njihov razvoj odgovarajuće planira.