Hologramske naočare: Nove tehnologije u crvenoj zoni VIDEO
16.12.2021. | 22:59U Kliničko-bolničkom crntru „Dr Dragiša Mišović“ ljekari još od aprila imaju priliku da koriste hologramske naočare pomoću kojih je moguće pregledati pacijenta na daljinu. Nisu pretjerano skupe, štite ljekare, ali u Srbiji ih ima samo sedam.
Gost RTS-a, profesor dr Predraga Stevanovića objašnjava prednosti ove savremene tehnologije.
Hologramske naočare su uređaj zasnovan na inovativnim tehnologijama i vještačkoj inteligenciji koja mapira prostor u kome se nalazi osoba koja nosi naočare i pamti odnose u tom prostoru. Pored toga projektuje hologramske snimke koji su u međuvremenu unijeti u sam uređaj, objašnjava profesor dr Predrag Stevanović.
„Mi smo u aprilu mjesecu došli na ideju da ih koristimo u kovid zoni, da bi smo smanjili vrijeme boravka ljekara u ovoj zoni“, dodaje sagovornik Ane Manojlović.
Kada se stave ove naočare vidi se sve što se inače vidi, ali pored toga ljekar ispred sebe vidi holograme, različite slike u tri dimenzije, a to su u bolnici uglavnom snimci rendgena, skenera i slično.
Pošto uređaj koristi vještačku inteligenciju, on pamti i prepoznaje kada ljekar ponovo dođe u posjetu određenom pacijentu i projektuje upamćene hologramske prikaze. A sve ono što ljekar koji nosi naočare razgovara sa pacijentom mogu da prate i njegove kolege koji se ne nalaze u prostoriji.
„Mi smo upravo tu prednost iskoristili da ne moraju svi ljekari da ulaze u kovid zonu, već da uđe anesteziolog, a mi van kovid zone diskutujemo o pacijentima sa njim i odlučujemo u kojem pravcu će ići terapija. Tako skraćujemo vrijeme boravka ljekara u kovid zoni, a s druge strane, donosimo kvalitetnije odluke, jer više nas diskutuje o istom problemu“, naglašava profesor Stevanović.
Moguće je komunicirati i sa kolegama koji nisu u istoj bolnici, čak ni u istoj zemlji.
„Kovid je pored negativnih strana koje je donio, napravio i nevjerovatan zamah nauke u svim disciplinama. Recimo, Dženeral elektrik je plasirao u velikom broju bolnica u Americi se koristi telemetrija. Uređaj koji na dristancu šalje brojne parametre koje mjeri na pacijentu“, dodaje dr Stevanović.