I protiv kopnenih i ciljeva na vodi: Američki dron-samoubica nije riješio problem “pancira”
19.05.2021. | 15:51Vojska SAD razvija novi tip dron-samoubice velikog dometa koji je specijalizovan za napade na sredstva protivvazdušne odbrane /PVO/, ali još nije riješila problem ruskog sistema PVO “96K6 pancir S1”.
Američki portal “Drajv” prenosi da je vojska SAD nedavno započela testiranje novog oružja koje predstavlja jednu vrstu vojne tajne.
Riječ je o projektu perspektivnog drona-samoubice koji je testiran u okviru vojne vježbe “Edž 21”, održane na poligonu u američkoj saveznoj državi Juta. U vježbi su učestvovale jedinice Američkog ratnog vazduhoplovstva i Korpus mornaričke pješadije.
Dronovima-samoubicama trebalo je uništiti ciljeve koji su se sastojali od makete radara u sastavu baterije PVO, te centralu veze i samohodno lansirno oruđe “96K6 pancir S1”.
Prva dva cilja su uspješno uništena dronovima, ali je prilikom navođenja trećeg drona-samoubice na maketu samohodnog lansirnog oruđa “96K6 pancir S1” dron izgubio cilj iz fokusa i pao pored makete koja je predstavljala “pancir”.
Stručnjaci NATO-a priznaju da “pancir S1” predstavlja veliku opasnost za zapadne snage. Oni su posebnu pažnju posvetili ruskim iskustvima u borbi sa bespilotnim letjelicama prilikom odbrane avio-baze Hmejmim u Siriji.
Čuveni ruski hibridni raketno-topovski protivvazdušni kompleks kratkog dometa “96K6 pancir S1” razvijen je za borbu protiv borbenih aviona i helikoptera, ali i za dopunsko obezbjeđivanje ostalih jedinica PVO. Ovaj sistem djeluje u svim meteorološkim uslovima bez obzira na doba dana. Raketama može gađati ciljeve na daljini od 20 kilometara i na visini od 15 kilometara, dok topovima pokriva rastojanje do 5.000 metara.
Topovi djeluju brzinom od oko 4.800 granata u minutu. Zahvaljujući svojoj univerzalnosti, ovaj sistem može se upotrijebiti i protiv kopnenih i ciljeva na vodi, prenosi “Ruska riječ”.