Istraživanja pokazala: Klimatske promjene nose rizik od prenošenja virusa među životinjama
28.04.2022. | 21:10Klimatske promjene mogle bi da dovedu do rizika od prenosa virusa među vrstama različitih životinja koje su ranije geografski bile izolovane jedne od drugih, navodi se u ranoj verziji nove studije koja je objavljena danas u magazinu “Nejčr”.
Studija, koju predvodi Kolin Karlson sa Univerziteta u DŽordžtaunu, procjenjuje da oko 10.000 vrsta može da prenosi viruse na ljude, ali da većina ovih mikroorganizama kruži među divljim sisarima.
Međutim, pošto klimatske promjene izazivaju visoku temperaturu, životinje /među njima i slijepi miševi/ kretaće se ka novim područjima i potencijalno povećati rizik od pojave zaraznih bolesti koje prelaze sa životinja na ljude u sljedećih 50 godina.
Najveći rizik je u gusto naseljenim područjima, naročito u tropskoj Africi ili jugoistočnoj Aziji, prenio je “Sputnjik”.
Kako bi se procijenio rizik, naučnici su napravili model potencijalnog kretanja sisara usljed porasta temperature za dva stepena Celzijusova do 2070. godine, kada će njihova uobičajena staništa postati previše topla. Studija nagovještava da se može očekivati oko 15.000 novih prenošenja zaraza, uglavnom preko slijepih miševa.
Budući da je virus pokazao da može da pređe sa slijepih miševa na ljude, to mogu biti loše vijesti za čovječanstvo. Svijet se mučio da iskontroliše pandemiju virusa korona, koja je, kako se vjeruje, krenula od slijepih miševa prodatih za pripremu hrane na pijaci u kineskom gradu Vuhanu.
Klimatske promjene proglašene su jednim od najvećih izazova sa kojima se planeta suočava, a vlade brojnih zemalja postavile su cilj da ograniče zagrijavanje na 1,5 stepeni Celzijusovih iznad predindustrijskog nivoa ili da potpuno eliminišu emisije ugljenika.