Kinezi razvijaju “AI tužioca” koji može da podnosi optužnice
08.02.2022. | 23:11Naučnici iz Kine su uspjeli kako oni tvrde da prvi u svijetu stvore vještačku inteligenciju (AI) koja može identifikovati optužiti ljude za zločine. Ovaj scenario pomalo podsjeća na neke naučno-fantastične filmova, ali u stvarnosti kako tvrde kineski naučnici je istina!
Vještačku inteligenciju je razvilo i testiralo Shanghai Pudong People’s Procratorate, najveće okružno javno tužilaštvo u zemlji, piše SCMP. Prema kineskim naučnicima “tužilac“ sa AI (vještačkom inteligencijom) može da podnese tužbu sa više od 97% tačnosti na osnovu krivičnog predmeta.
Tehnologija bi mogla da smanji svakodnevni rad tužilaca, omogućavajući im da se usredsrede na teže zadatke, kaže profesor Ši Jong, direktor laboratorije za upravljanje velikim podacima i znanjem Kineske akademije nauka, koji je vodeći naučnik projekat
“Sistem može u određenoj mjeri da zamijeni tužioce u procesu donošenja odluka“, rekli su Ši i njegove kolege u radu objavljenom ovog mjeseca u domaćem recenziranom časopisu Management Review.
Primjena AI tehnologije u sprovođenju zakona raste širom svijeta. Neki njemački tužioci su koristili AI tehnologiju kao što je prepoznavanje slika i digitalna forenzika da bi povećali brzinu i tačnost obrade predmeta.
Kineski tužioci su rano prihvatili AI kada su počeli da koriste vještačku inteligenciju 2016. Mnogi od njih sada koriste AI alat (alat vještačke inteligencije) poznat kao Sistem 206. Alat može procijeniti snagu dokaza, uslove za hapšenje i koliko se osumnjičeni smatra opasnim za javnost, prenosi portal “Zanimljivosti dana”.
Ali svi postojeći AI alati imaju ograničenu ulogu, jer “ne učestvuju u procesu donošenja odluka o podnošenju optužbi i predlaganju kazni“, rekli su Ši i njegove kolege. Donošenje takvih odluka zahtijevalo bi mašinu da identifikuje i ukloni bilo koji sadržaj predmeta koji je nerelevantan za zločin, bez uklanjanja korisnih informacija.
Mašina bi takođe morala da konvertuje složeni ljudski jezik koji se stalno mijenja u standardni matematički ili geometrijski format koji bi računar mogao da razumije. Kineske internet kompanije razvile su moćne alate za obradu prirodnog jezika, ali njihov rad često zahtijeva velike računare kojima tužioci nemaju pristup.
AI tužilac koji je razvio Šijev tim mogao bi da radi na desktop računaru. Za svakog osumnjičenog, podigao bi tužbu na osnovu 1.000 „osobina“ dobijenih iz teksta opisa slučaja koji su generisali ljudi, od kojih je većina premala ili apstraktna da bi ljudima imala smisla. Sistem 206 bi tada procijenio dokaze.
AI Mašina je “obučena“ koristeći više od 17.000 slučajeva od 2015. do 2020. Do sada može da identifikuje i podnese optužbe za osam najčešćih zločina u Šangaju. To su prevare sa kreditnim karticama, vođenje operacija kockanja, opasna vožnja, namjerno nanošenje povreda, ometanje službenih dužnosti, krađa, prevara i „skupljanje svađa i izazivanje nevolja“ – opću optužbu koja se često koristi za gušenje neslaganja.
Ši i njegove kolege su rekli da će tužilac za vještačku inteligenciju uskoro postati moćniji sa nadogradnjom. Mogao bi prepoznati manje uobičajene zločine i podići više optužnica protiv jednog osumnjičenog.
“Tačnost od 97% može biti visoka sa tehnološke tačke gledišta, ali uvijek će postojati šansa za grešku“, rekao je tužilac, koji je tražio da ne bude imenovan zbog osjetljivosti pitanja.
“Ko će preuzeti odgovornost kada se to dogodi? Tužilac, mašina ili dizajner algoritma?”
Direktno učešće AI u donošenju odluka takođe može uticati na autonomiju tužioca. Većina tužilaca nije željela da se kompjuterski naučnici „miješaju“ u pravnu presudu, rekao je tužilac iz Guangdžoua.