Kupujete polovnjak? Еvo zašto ne treba davati kaparu na neviđeno

09.09.2024. | 16:20

Sajt Polovni automobili je pisao prošle godine o prevarama u vezi sa davanjem kapare za kupovinu automobila. Kupci iz Srbije uplaćivali su kaparu prodavcu iz BiH, nakon čega bi oglas bio obrisan, a na telefon se niko ne bi javljao.

Nekoliko ljudi se javilo ovom sajtu posljednjih dana da ih informiše kako je ova vrsta prevare ponovo postala aktuelna.

Zato apelujemo da budete oprezni ukoliko nekome dajete kaparu, naročito ukoliko prije toga niste uopšte vidjeli auto i niste sreli prodavca.

Kako prevara funkcioniše?

Ukratko – nađete fantastičan oglas, auto kao nov, atraktivna marka, mala kilometraža i najvažnije – neodoljivo niska cijena. Vi odmah pozovete i saznate da auto u stvari nije u Srbiji, već da je u inostranstvu.

Uglavnom su to Švajcarska ili Njemačka. Međutim, prodavac vam objašnjava da on može bukvalno već “večeras” da krene po auto, ali samo ako ste “siguran” kupac – što ćete dokazati kaparom.

Kapara je uglavnom oko 500 evra, mada varira u zavisnosti od vrijednosti vozila.

Da bi dokazao da nije prevarant, on vam šalje slike svog pasoša – pasoš Republike Srbije, u kojem se vide njegova fotografija, ime i prezime i razni drugi podaci.

Pasoš, naravno, može da bude falsifikat, da bude ukraden, itd. Takođe, podaci i fotografija u pasošu mogu da budu izmenjeni uz pomoć kompjutera.

Stoga sliku pasoša ili nekog drugog dokumenta ne uzimajte kao naročito čvrst dokaz nečijeg identiteta.

Osim toga, “prodavac” (prevarant) vam kaže da se trenutno ne nalazi u Srbiji, pa da novac (kaparu) pošaljete u BiH, tj. u Republiku Srpsku, preko POST KЕŠ (PostCash) usluge međunarodnog prenosa novca JP Pošte Srbije.

Kako zatim prevarant uzima novac u Republici Srpskoj nije nam poznato. Nakon toga, naravno, oglas se briše i na broj telefona se niko ne javlja ili postaje nedostupan.

Prošle godine lična karta umjesto pasoša

Za razliku od slanja slike pasoša kao dokaza o identitetu, prevarant je prošle godine slao slike lične karte, i sa prednje i sa zadnje strane.

Svi “njegovi” podaci su bili tu – slika, datum rođenja, mjesto rođenja, opština prebivališta, matični broj…

Međutim, tada je to bila lična karta iz BiH, tj. Republike Srpske. Naravno, ta lična karta je takođe mogla da bude falsifikat, ukradena i slično. Ostatak procedure prevare je bio isti, prenosi B92.

Pažljivo bez provjere uživo

Stoga ponovo upozoravamo – detaljno se informišite od koga kupujete auto, a ako već nekome dajete 500 evra kao kaparu, gledajte da se lično sretnete sa tom osobom, da napravite ugovor o kapari (makar i neovjeren), da budete 100% sigurni u identitet te osobe, itd.