Ljudi često kontrolišu partnere: Ovako nas špijuniraju na WhatsApp-u

30.01.2025. | 20:06

Mogućnost korišćenja aplikacije istovremeno na pametnom telefonu i računaru otvara brojne mogućnosti zloupotrebe. Aktivacija WhatsApp aplikacije sa telefona na računaru sve je popularnija, ali istovremeno i sve češće problematična.

Uposljednjih nekoliko mjeseci, Certo je primio veliki broj prijava o zloupotrebi te funkcije za neki oblik praćenja. WhatsApp špijuniranje je uzelo maha i posebno je često u situacijama koje uključuju tehničko nasilje u porodici i kontrolu partnera. Otkrivamo kako se WhatsApp zloupotrebljava, na šta treba obratiti pažnju i koje korake možete preduzeti kako biste se zaštitili.

Povezani WhatsApp uređaji – mač sa dvije oštrice

WhatsApp funkcija Povezani uređaji omogućava korisnicima pristup nalogu na do četiri dodatna uređaja, poput računara, tableta ili drugih telefona. Kada se uređaji povežu, oni mogu nezavisno slati i primati poruke, nudeći praktičnost korisnicima koji ostaju povezani na više platformi. Na svakom od njih se poruke sinhronizuju i započeto na jednom može se završiti na drugom uređaju.

Iako je ova funkcija dizajnirana radi praktičnosti, u zlonamjernim i rukama sajber-progonitelja može postati prijetnja.

Kako WhatsApp špijuniranje funkcioniše

Prevarant/haker poseti sajt na svom uređaju. Na ekranu se prikazuje QR kod. Neopaženo pristupa telefonu žrtve, iz WhatsApp-a skenira QR kod na svom uređaju. Ta osoba sad može da vidi sve Vocap poruke žrtve, prošle i buduće, na svom uređaju i čak šalje poruke u ime žrtve.

Jednom kad se veza uspostavi, zlonamjernik više ne mora da ima pristup telefonu žrtve. To omogućava praćenje poruka sa bilo koje lokacije i bilo kada. Ako mislite da je ovo filmski scenario – varate se! Neopažen pristup telefonu je izuzetno čest, a zloupotrebe na ovaj način vodeće su na listi tehnoloških ucjena i prevara, navodi Certo.

Ova metoda je posebno zabrinjavajuća, jer ne zahtijeva instalaciju špijunskog softvera ili zlonamjernih aplikacija na telefonu žrtve. To znači da je kompatibilna sa skoro svakim pametnim telefonom na kojem je instaliran WhatsApp i da počinilac ne mora da ima nikakve posebne tehničke vještine.

Kako se sprječava zloupotreba povezanih uređaja

WhatsApp ima sistem obavještavanja kako bi upozorio korisnike kada njihovom nalogu bude pristupljeno sa drugog uređaja. Vocap šalje puš obavještenje u nasumično vrijeme ubrzo nakon što je dodat novi povezani uređaj. Međutim, ovo obavještenje se pojavljuje samo jednom i lako ga može ukloniti neko ko ima fizički pristup telefonu. Zbog toga je moguće da vlasnik telefona nikada ne vidi ovo obavještenje, ostajući nesvjestan da neko tajno pristupa njegovim privatnim porukama.

Viber Desktop je to mnogo bolje riješio. Iako sistem funkcioniše na vrlo sličan način nivo zaštite je mnogo bolji. Najprije dobijate Viber poruku da novi uređaj koristi Desktop verziju aplikacije sa svim detaljima. Nakon toga, iako je QR kod skeniran i aplikacija uparena – korisnik na telefonu mora da odobri sinhronizaciju. Tek nakon toga poruke mogu da se učitaju. Poruka ne može da se propusti, jer se nalazi u iskačućem prozoru, koji, ako se ignoriše, sinhronizacija nije moguća.

Šta WhatsApp može bolje

Iako je Povezani uređaji legitimna funkcija, može se zloupotrijebiti. Svakako, evo i šta WhatsApp tim može da unaprijedi, da ovo preduprijedi: Dnevna obavještenja: Slanje dnevnih obavještenja u nasumično vrijeme kako bi se korisnici podsjetili da je nalog povezan sa drugim uređajem. Upozorenja u aplikaciji: Prikazivanje stalne poruke unutar aplikacije koja informiše korisnike da je njihov nalog povezan.

Kako zaustaviti WhatsApp špijuniranje

Najpouzdaniji način zaštite jeste pregledanje WhatsApp opcije Povezani uređaji.

iOS:

Otvorite WhatsApp .Kliknite na Podešavanja (zupčanik) u donjem desnom uglu. Izaberite Povezani uređaji. Pregledajte listu povezanih uređaja. Ako vidite nepoznate uređaje, kliknite na njih i izaberite Odjavi se.

Android:

Otvorite WhatsApp. Kliknite na tri vertikalne tačke u gornjem desnom uglu (Više opcija). Izaberite Povezani uređaji.

Pregledajte listu povezanih uređaja. Ako vidite nepoznate uređaje, kliknite na njih i izaberite Odjavi se.

Dodatne mjere zaštite za WhatsApp špijuniranje

Koristite jak PIN/biometriju: Zaštitite svoj telefon jakom lozinkom, PIN-om ili biometrijskim podacima (otisci prstiju ili prepoznavanje lica). Provjerite dodatne biometrijske podatke: Uklonite sve nepoznate otiske prstiju ili Face ID sa svog uređaja. Pazite ko ima pristup vašem telefonu: Nikada ne ostavljajte telefon bez nadzora. Vjerujte instinktima: Ako osjećate da nešto nije u redu, istražite dalje, prenosi Kurir.