Magnet za hakere: Ovo je najgora lozinka svih vremena – stručnjaci objasnili zašto
09.01.2024. | 06:57U današnjem digitalnom svijetu ne može se dovoljno istaći koliko je bitno kreiranje bezbjednih i složenih lozinki.
Kompanija “McAfee” je kreirala vodič sa razlozima zbog kojih “123456” nije prihvatljiva lozinka i pruža nekoliko savjeta o tome kako da kreirate bezbjednu lozinku. Kriminalci neprestano tragaju za osjetljivim informacijama, koje mogu da iskoriste, pa je kreiranje bezbjednih lozinki od velike važnosti.
Zatvorite vrata kriminalcima
Kada su vaše lozinke slabe ili predvidljive, kao što je “123456”, praktično otvarate svoja vrata kriminalcima. Iako pamćenje složenih lozinki može da djeluje neugodno, razmislite o potencijalnoj šteti koja bi mogla da nastane ukoliko vaše lične ili finansijske informacije dospiju u pogrešne ruke.
Iako neki smatraju da je “123456” dobra lozinka jer se lako pamti, to je opasno razmišljanje.
“123456” je izuzetno česta lozinka i predstavlja jednu od prvih kombinacija koje hakeri isprobavaju kada pokušavaju da probiju nečiji nalog. Takođe, “123456” i “password” se redovno pozicioniraju kao najčešće korišćene lozinke svake godine.
Evo nekoliko savjeta za kreiranje bezbjedne lozinke.
Nemojte koristiti pravu riječ
Ako vaša lozinka sadrži riječ koja može da se pronađe u rječniku, vrijeme je da je promijenite. Hakeri mogu lako da pogode upotrebu imena omiljenih predmeta ili kućnih ljubimaca.
Odlučite se za izmišljenu riječ. Pomiješajte velika i mala slova i ubacite brojeve i simbole. Promijenite unaprijed podešenu lozinku.
Ovaj korak, u kombinaciji s redovnim ažuriranjem lozinki, može znatno da poboljša zaštitu. Nikada ne koristite istu lozinku za više naloga.
Koristite menadžer lozinki
Menadžeri lozinki su specijalizovani alati koji generišu jedinstvene lozinke za različite onlajn naloge. Oni eliminišu potrebu da korisnici pamte i ručno unose svoje lozinke, što pojednostavljuje postupak prijave i značajno jača bezbednost.
Ovakvi alati koriste snažnu enkripciju kako bi zaštitili korisnikove podatke za prijavu, obezbeđujući da lozinke ostanu nedostupne hakerima.
Mnogi menadžeri lozinki pružaju praktičnost sinhronizacije preko uređaja, omogućavajući vam siguran pristup lozinkama na više platformi, prenosi B92.
Na kraju, savjet je da se lozinke redovno mijenjaju. Ova navika možda djeluje nezgrapno na početku i biće potrebno vrijeme da se priviknete na nju, ali može predstavljati snažan štit protiv potencijalnih sajber napada.