Mali broj dostupnih punjača: Da li su agregati dovoljno dobri da pune baterije elektromobila
13.03.2022. | 12:03Čak i bez ove drame s cijenama fosilnih goriva na pumpama, sve više i više vozača razmatra opciju eventualnog prelaska na električne automobile, a jedan od glavnih argumenata protiv takve ideje se ogleda u malom broju javno dostupnih punjača. Shodno tome, logično je da ljudima padaju na pamet razne ideje, pa je jedna od njih i ona koja predviđa prenos malog dizel ili benzinskog agregata u gepeku, a koji bi omogućio eventualnu brzu dopunu strujom, barem do najbližeg dostupnog brzog punjača.
Da li je to uopšte realna zamisao?
Iako je vjerovatno veoma moguće dopunjavati baterijsko pakovanje montirano unutar električnog vozila, putem korišćenjenja benzinskog ili dizel generatora, prisutno je nekoliko jasnih nedostataka ove zamisli koji kvalifikuju ugljovodonične spravice koje staju u prtljažnik automobila, kao loše rješenje za konkretnu namjenu.
Naime, agregati su teški, pa kao takvi smanjuju autonomiju vozila, a pride i značajno remete geometriju mase vozila. Zatim, proces dopune baterija upotrebom malih agregata je bolno spor, toliko spor da je praktično besmisleno pričati o nekoj brzini dopune za određeni broj kilometara.
Kada kažemo da su agregati iz ove klase dovoljno dobri, čak odlični za dopunu pametnih telefona i sličnih baterijskih naprava, onda vam je sasvim sigurno jasno koliko su besmisleni za potrebe natapanja strujom baterijskih ćelija koje su ogromnih gabarita.
Pride, ako posjedujete prave adaptere za model električnog vozila koje želite dopuniti, moći ćete da priključite agregat na konektor vozila. Onda je moguće da se suočite s dva problema kada to učinite. Najprije je moguće da agregat ima poteškoće da proizvede dovoljnu količinu energije da uopšte i pokrene dopunu baterije. Generator će postati više bučan u pokušaju da ostane na visini zadatka koji nameće priključak za dopunu. Pod dva, primjetićete da se dopuna vrši ekstremno sporim tempom.
Maleni generator može biti od pomoći samo u situacijama u kojima imate neograničeno strpljenje i apsolutno nikakvo alternativno rješenje na vidiku.
Koliko god govorili da su portabl agregati loše rješenje, ne bi bilo fer to isto tvrditi i za veće jedinice. Mada generalno dorasli zadatku, njih zbog gabarita nije moguće ponijeti u prtljažniku vozila, pa su kao takvi opet prenosivi, ali samo ako mogu biti smješteni u prikolicu.
Dakle, sve u svemu, ne razmišljajte o dopuni baterija na elektromobilu tako što ćete sa sobom nosati agregat, a ako planirate duži usamljenički pohod elektromobilom po planini i nedođiji, onda bi se kao relativno valjano rješenje nametnuo samo poveći generator.
Tu se otvara i pitanje dužine trajanja rada velikog agregata kako bi on dopunio ćelije strujom. Dobrom, povećem agregatu će biti potrebno najmanje 15 časova rada kako bi od nule do 60 odsto ukupnog kapaciteta dopunio bateriju prosječnog kapaciteta, opet – prosječnog elektromobila.
Uz generator koji nudi hiljadu vati i koji košta oko 200 američkih dolara, električno vozilo može dobiti šest kilometara autonomije za jedan sat punjenja, dok mu je potrebno čak deset sati dopune za 60 kilometara vožnje. Ne zaboravite da morate imati i benzin za tako dug rad agregata.
Sve u svemu, zaboravite na ovu ideju, prenosi AutoRepublika.