Mercedes objavio porazne podatke: Ogroman pad profita

20.02.2025. | 13:28

Dax grupa Mercedes-Benz saopštila je ogroman pad profita u četvrtak. Pad prodaje u sektoru putničkih automobila pao je za 4,5 procentnih poena na 8,1 odsto. Operativni profit u oblasti kombija takođe je pao. Prema izvještaju, šef Mercedesa Ola Kelenius govorio je o “solidnom rezultatu u vrlo izazovnom tržišnom okruženju” i najavio “program performansi” sa uštedama.

Kako piše “Handelsblatt”, Mercedes-Benz očekuje dalje pogoršanje u tekućoj godini: očekuje se da će prodaja i prihod biti nešto ispod nivoa iz prethodne godine. Očekuje se da će vrijednost grupe opasti za više od 15 posto. Za 2025. Mercedes-Benz Cars cilja na marginu između šest i osam posto, prenosi Focus.

Sveukupno, kompanija sa sjedištem u Štutgartu zaradila je neto 10,4 milijarde evra, 28 posto manje nego u prethodnoj godini. Dividenda bi stoga trebala biti smanjena za jedan euro na 4,30 evra. U isto vrijeme, Mercedes-Benz je najavio još jedan program otkupa dionica vrijedan pet milijardi evra, navodi se u saopštenju. Ipak, dionice Mercedes-Benza su jutros pale za oko jedan posto.

Mercedes-Benz grupa je prodala 2,389 miliona vozila širom svijeta 2024. To je uključivalo 185.100 potpuno električnih e-automobila. Prodaja je pala za 4,5 posto na 145,6 milijardi evra. Tržišna vrijednost Mercedes-Benz grupe trenutno dostiže 90 milijardi eura.

Pažljiviji pogled na brojke o prodaji za 2024. godinu pokazuje da je prodaja vozila pala za devet posto u Njemačkoj i za sedam posto u Kini. Poslovanje u SAD-u je, s druge strane, poraslo za devet posto. Američki predsjednik Donald Tramp nedavno je najavio kaznene carine od 25 posto na uvezene automobile, što će uticati i na Mercedes-Benz.

Auto-ekspert Ferdinand Dudenhefer klasificirao je podatke Mercedes-Benza za FOCUS online:

“Naravno da bi brojke mogle biti bolje, ali govoriti o velikoj krizi u Mercedesu bilo bi pogrešno. Situacija se stabilizovala u četvrtoj četvrtini”, rekao je on. Istovremeno, Mercedes sprovodi veliki program uštede i efikasnosti. Ovo je važno kako bi se poboljšala troškovna konkurentnost.

Dudenhefer nastavlja:

“Naravno, Kina je bolna tačka zbog slabe prodaje električnih automobila. Ali svi imaju taj problem. Tako da ima još mnogo toga da se uradi”, istakao je on.