Mišljenja vozača su podijeljena: Ručna kočnica ili električna “ručna” kočnica?
22.11.2021. | 15:08Rat ručnih kočnica je u punom jeku. Među vozačima ima, kako pristaša povlačenja kočnice prilikom svakog zaustavljanja, kao i onih koji izbjegavaju korištenje takvog mehanizma. Koji je pristup ispravan?
Godinama su se vodile svađe između dva automobilistička mišljenja. Prvo uključuje vozače koji se savršeno sjećaju posljednjih desetljeća 20 vijeka, i kažu da je bolje ne zatezati ručnu kočnicu u stanju mirovanja. Samo ubacite u brzinu ostavite auto. S druge strane su ljudi koji ne mogu zamisliti parkiranje bez ručne kočnice. Imali smo prilično nezahvalnu ulogu u ovom materijalu. Jer moramo jednom zauvijek odlučiti ko je u pravu u ovoj razmjeni mišljenja. I tako?
Na početku, možda malo teorije. Ručna kočnica blokira čeljusti na zadnjim točkovima. Postoji, međutim mehanizam kojeg čine sajla i niz poluga između putničkog prostora i zadnje osovine. Raspored je krajnje jednostavan. Zapravo, bio je. Jer danas su proizvođači odlučili malo zakomplikovati stvari. Umjesto poluge u kabini je tipka. A umjesto sajle i poluga, elektromotor koji blokira kočne pločice. Električne ručne kočnice polako postaju tržišni standard.
Ručna kočnica je osnovna oprema vozila. Pa zašto je vozači ne bi koristili? Pogotovo jer će mehanizam kad-tad otkazati bez obzira na to koristio se ili ne. U slučaju “analognog” priručnika, sajla i poluge se tokom rada zaprljaju i korodiraju – konačno, smješteni su obično ispod platforme (ili šasije) vozila. Kao rezultat toga, mehanizam postaje zaprljan tokom vremena. Rezultat je, ili “labav” rad kočnice, ili blokiranje kočnih čeljusti.
Blokiranje zadnjih kočnica je glavni razlog zašto stariji vozači preporučuju ostavljanje automobila u stanju mirovanja u brzini, posebno zimi. I premda se čini da ovaj stav ima prilično jaku suštinsku osnovu, vrijedno je spomenuti dva aspekta. Prije svega, iskustva s zamrzavanjem sajle ručne kočnice, dolaze uglavnom od starijih automobile. Tehnologija je prilično napredovala u posljednjih 20-30 godina, pa je ručna kočnica postala manje nepouzdana.
Drugo, treba zapamtiti da je sajla ručne kočnice potrošni dio. Čak i ako ne korodira pod utjecajem vode, ili je vozač uopšte ne koristi, s vremenom će se sajla “olabaviti”, te će je ionako trebati zamijeniti. Stoga, nekorištenje ručne kočnice neće spriječiti njen kvar. Ako ne koristite ručnu kočnicu, samo povećavate mogućnost nakupljanja prljavštine i korozije na sajli. Kao rezultat toga, mogućnost blokiranja kočnica će biti povećana.
U stvari, raspravu konačno zatvaraju sami proizvođači automobila. Razlog je sasvim očit. Danas je električna ručna kočnica postala gotovo standardni dio opreme. Kod električne ručne kočnice nema sajle koja bi se mogla olabaviti ili “rastegnuti”, a mehanizam koristi elektromotor, koji aktivira kočnicu kada se motor ugasi, ili, na primjer na uzbrdici, kada je aktivirana asistencija, najčešće nazvana hill-holder. Takva funkcija omogućuje polazak na uzbrdici/nizbrdici bez trzaja koji je postao znak prepoznavanja manje vještih vozača. Naravno, gotovo je nepotrebno napominjati da manje vješti vozači, prilikomkretanja na uzbrdici, veoma često oštećuju druge elemente u vozilu, posebno lamelu kvačila.