Mnogi vozači ne znaju: Šta znače oznake na automatskom mjenjaču

24.10.2024. | 19:58

Vožnja automobila s automatskim mjenjačem lakša je nego s manuelnim – automatici se sve češće kupuju ali mnogi vozači ne znaju šta znače neke oznake.

Mnogi čak i nakon dugog vremena ne nauče šta znače pojedini načini rada i za šta su potrebni.

Trebalo bi reći da nemaju svi mjenjači sve oznake i načine rada koji su ovdje navedeni. Za početak ovo su četiri glavna načina rada automatskog mjenjača.

Ovaj način rada se nikada ne smije koristiti dok se auto još kreće i ne treba se u njega pouzdati kada su strmine na kojima parkirate velike.

Uz njega bi trebalo uvijek da koristite i manuelnu kočnicu i to tako da prvo aktivirate nju a tek nakon toga mijenjač prebacite u P. Način R je Revers odnosno ”rikverc”. Način N je Neutral odnosno neutralni prenos i u modernim automobilima sa avtomatikom se vrlo rijetko koristi.

Pomoći će npr kada stojite na semaforu a ne želite da držite nogu na kočnici ili kada auto treba da pogurate ili ga utovarite na kamion šlep službe. Koristi se i u nekim starijim ”pravim terencima” na kojima je potrebno prebaciti u neutral pre uključivanja reduktora ili pogona na sve točkove prilikom prebacivanja u niži stepen prenosa ili odabira načina pogona na sve točkove na SUV vozilima.

Ali trebalo bi zapamtiti da vuča automobila s automatskim mijenjačem s isključenim motorom može biti štetna za mijenjač. Način D je Drajv odnosno način normalnog kretanja unapred kada mijenjač sam bira i prebacuje željene brzine.Na starijim kolima s avtomatikom ćete često pronaći načine rada L 1 2 3 ili D1 D2 D3. Način rada L je Lou Gir odnosno najniži stepen prenosa. Na nekim autima je i označen kao 1.

U ovom načinu rada mjenjač će stalno koristiti samo prvi stepen prenosa bez prebacivanja u viši stepen prenosa.

Ovaj način prisilnog ograničavanja mijenjača može biti koristan u raznim situacijama poput vuče teške prikolice kočenja motorom tokom vožnje nizbrdo prilikom vožnje uzbrdo i u teškim uslovima poput blata ili snijega.

Načini rada 2 3 (D2 D3) (ponegdje i 4) su opcije za prisilno ograničenje najvišeg stepena prenosa na drugu treću ili četvrtu brzinu.

U takvim načinima rada mijenjač će se menjati samo do brzine koju odaberete.