Napunjene senzorima: Lutke astronauti mjere zračenje oko Mjeseca
02.05.2022. | 12:46Dvije ženske lutke Helga i Zohar, napunjene senzorima, tokom leta oko Mjeseca mjeriće količinu zračenja i njen mogući uticaj na astronaute, pogotovo žene, navodi Nasa.
Smatra se da je kosmičko zračenje glavna opasnost po zdravlje ljudi u istraživačkim misijama.
Daleko od zaštite Zemljinog magnetnog polja, doze zračenja mogle bi biti i do 700 puta veće nego na Zemlji, što je potencijalno veoma opasno za čovjeka.
Dvije lutke zauzeće putnička mjesta u prvoj misiji Nasinog programa “Artemis” ovog ljeta, a riječ je o putovanju bez posade koje će omogućiti astronautima da kasnije bezbjedno putuju do Mjeseca i nazad na Zemlju.
Dva izvora zračenja su zabrinjavajuća – galaktičko kosmičko zračenje i čestice sa Sunca.
Kosmičko zračenje je stalno prisutno, a predstavlja i glavni izvor rizika od obolijevanja od raka članova posade u misijama na Mjesec i Mars.
Sa površine Sunca se, s druge strane, isporučuje velika količina zračenja u kratkom periodu, što dovodi do radijacione bolesti, sa simptomima poput mučnine i umora.
Te energetske čestice mogu proći kroz metale i plastiku i pogoditi ljudske ćelije.
Helga i Zohar proći će kroz dva perioda intenzivne radijacije unutar prvih nekoliko časova od lansiranja, kao i tokom povratka na Zemlju, kada će proći kroz dvije ogromne zone zračenja nazvane Van Alenovi pojasevi, koji okružuju planetu.
Lutke će omogućiti da se sa velikom preciznošću prvi put izmjeri količina zračenja kojoj su astronauti izloženi tokom lunarnih putovanja, objašnjavaju naučnici.
Izabrane su ženske lutke budući da se povećava broj žena koje lete u svemir, a takođe i zato što je žensko tijelo obično osjetljivije na zračenje.