NASA otvorila kapsulu sa uzorkom opasnog asteroida Benu FOTO
27.09.2023. | 22:57Kapsula sa dragocjenim uzorcima asteroida Benu sletjela je u nedjelju na Zemlju, a juče su NASA-ini naučnici otvorili rezervoar u kome se nalazi materijal i entuzijastično pogledali što se tamo nalazi.
„Naučnici su bili jako uzbuđeni kada su podigli poklopac. Na njegovoj unutašnjoj strani pronašli su tamni prah i čestice veličine pijeska“, napisao je juče na Tviteru NASA odeljenje za istraživanje astromaterijala (ARES).
Ovo je tek početak, jer tim još uvijek nije pristupio glavnom uzorku asteroida. Za to će morati da rastavi uređaj za prikupljanje uzorka TAGSAM; što je komplikovan proces koji će neko vrijeme potrajati, prenosi Index.hr.
Dug put do asteroida
NASA je sondu OSIRIS-REx lansirala prema Benuu u septembru 2016. Bile su potrebne dvije godine da letjelica stigne do asteroida, a zatim još dvije mapiranja površine prije nego što je tim pronašao prikladno mjesto za prikupljanje uzorka. Dana 20. oktobra 2020. sonda se spustila do asteroida i uspela prikupiti dragocenu prašinu. Međutim, nije sve prošlo kako su naučnici očekivali.
“A scientific treasure box.”
Scientists gasped as the lid was lifted from the #OSIRISREx asteroid sample return canister, showing dark powder and sand-sized particles on the inside of the lid and base.
Read more from the @NASA_Johnson curation lab: https://t.co/JBw6TCI7kB pic.twitter.com/t43QEDLH7G
— NASA Astromaterials (@Astromaterials) September 26, 2023
Ideja je bila da sonda udari svojim dijelom u površinu i ispusti nalet plina azota koji bi podigao šljunak i prašinu. Međutim, prilikom tog procesa uslijedio je svojevrsni šok. Kada je mehanizam uspostavio kontakt, površina se razdvojila poput tečnosti zbog čega je vazduh napravio krater prečnika 8 metara.
Materijal je odletio na sve strane, ali, na svu sreću, i u komoru za prikupljanje uzorka. Postavlja se pitanje zašto je uopšte cijeli ovaj dugotrajni i složeni projekat toliko važan?
Prvi je razlog to što se Benu nalazi na prvom mjestu NASA-inog popisa opasnih asteroida. Spoznamo li Benuov sastav, možda ćemo dobiti ideju kako ga zaustaviti ako jednom u budućnosti budemo prisiljeni na takvo nešto.
Benu je relikt iz vremena formacije Sunčevog sastava prije 4.5 milijardi godina te se zapravo radi o savršeno očuvanoj vremenskoj kapsuli.
NASA Benu smatra najopasnijom stijenom u Sunčevom sastavu jer za njega postoji najveća vjerovatnoća da će udariti u Zemlju od svih poznatih asteroida. Međutim, nema razloga za brigu. Iako Benu predstavlja rizik za našu planet, vjerovatnoća udara je vrlo mala, piše Science Alert.