Naučnici prave svemirsko odijelo koje može da pretvori urin u vodu

19.07.2024. | 22:13

Naučnici će kreirati svemirsko odijelo koje može da pretvori urin u vodu za piće. Naučnici – kreatori se nadaju da bi prototip, po uzoru na one iz naučno fantastične franšize Dune “stillsuits” mogao da se koristi prije 2030. godine u Nasinom programu Artemis.

Svemirsko odijelo inspirisano naučnom fantastikom koje reciklira urin u vodu za piće moglo bi da omogući astronautima da izvode dugačke svemirske šetnje na predstojećim lunarnim ekspedicijama.

Prototip, napravljen po uzoru na “stillsuits“ u naučno-fantastičnom klasiku Dune, sakuplja urin, pročišćava ga i može da ga vrati astronautu kroz cijev za piće u roku od pet minuta.

Kreatori odijela odnosno naučnici, se nadaju da bi moglo da bude raspoređeno prije kraja decenije u Nasinom programu Artemis, koji je fokusiran na učenje kako da se živi i radi duže vrijeme na drugom svijetu.

“Dizajn uključuje spoljni kateter zasnovan na vakuumu koji vodi do kombinovane jedinice za unaprijed-reverznu osmozu, obezbjeđujući kontinuirano snabdijevanje pitkom vodom sa višestrukim sigurnosnim mehanizmima kako bi se osiguralo dobrobit astronauta“, rekla je Sofija Etlin, istraživač na Veill Cornell Medicine i Univerzitetu Cornell. i ko-dizajner odijela.

NASA se priprema za misiju Artemis III 2026. godine, koja ima za cilj da spusti posadu na južni pol Mjeseca, sa izraženom ambicijom da do 2030-ih godina pokrene misije sa posadom na Mars. Urin i znoj se već rutinski recikliraju na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), ali Etlin kaže da je potreban ekvivalentni sistem kada su astronauti na ekspediciji.

“Astronauti trenutno imaju samo jedan litar vode na raspolaganju u svojim kesama za piće u odijelu“, rekao je Etlin. “Ovo je nedovoljno za planirane dugotrajnije lunarne šetnje svemirom, koje mogu trajati 10 sati, a u hitnim slučajevima i do 24 sata.

Postoje i dugogodišnje žalbe na trenutno rešenje za upravljanje otpadom, takozvanu odjeću sa maksimalnom upijanjem (MAG), koja je u suštini pelena za odrasle.

Odjeća je navodno sklona curi, neprijatna je i nehigijenska, što navodi neke astronaute da ograniče unos hrane i pića prije šetnje svemirom, a druge da se žale na infekcije urinarnog trakta (UTI).

Profesor Kristofer Mejson, sa Veill Cornell Medicine, viši autor studije, rekao je: „Čak i u odsustvu velike pustinjske planete, kao što je Dune, ovo je nešto što bi moglo biti bolje za astronaute.

Predloženi sistem mirnih odijela se sastoji od šolje za prikupljanje oblikovanog silikona koja se uklapa oko genitalija, različitog oblika i veličine za žene i muškarce. Ovo se nalazi u donjem vešu napravljenom od više slojeva fleksibilne tkanine.

Silikonska šolja se povezuje sa vakuum pumpom aktiviranom vlagom koja se automatski uključuje čim astronaut počne da mokri.

Kada se prikupi, urin se preusmjerava u sistem za filtriranje gdje se reciklira u vodu sa efikasnošću od 87%. Sistem koristi sistem osmoze za uklanjanje vode iz urina, plus pumpu za odvajanje vode od soli.

Sakupljanje i prečišćavanje 500 ml urina traje samo pet minuta. Prilikom upotrebe, prečišćena voda bi mogla biti obogaćena elektrolitima i vraćena astronautu kao energetsko piće.

Sistem je dimenzija 38 cm x 23 cm x 23 cm, sa težinom od približno 8 kg, što je ocijenjeno kao dovoljno kompaktno i lagano za nošenje na poleđini svemirskog odela. Tim planira da na jesen angažuje 100 volontera u Njujorku da testiraju udobnost i funkcionalnost sistema izvještava gardijan

„Naš sistem se može testirati u simuliranim uslovima mikrogravitacije, jer je mikrogravitacija primarni faktor prostora koji moramo uzeti u obzir“, rekao je Mejson. „Ovi testovi će obezbjediti funkcionalnost i bezbjednost sistema prije nego što bude raspoređen u stvarnim svemirskim misijama.

Detalji o prototipu objavljeni su u časopisu Frontiers in Space Technology