Naučnici prvi put analizirali kosti mladih: Nevjerovatna otkrića o tinejdžerima iz ledenog doba
23.09.2024. | 08:08Tinejdžeri prije 25.000 godina, tokom ledenog doba, prolazili su kroz slične faze puberteta kao današnji adolescenti. To je pokazala najnovija studija, objavljena u Journal of Human Evolution, a u kojoj su se naučnici bavili malo istraženom oblašću odrastanja ranih ljudi.
Dokazi o fazama puberteta otkriveni su u kostima 13 drevnih ljudi, koji su imali između 10 i 20 godina. Istraživači, koje je predvodila Ejpril Novel, paleoantropološkinja sa Univerziteta Viktorije, otkrili su specifične markere u kostima i oni su im omogućili da procijene proces adolescencije, saopštio je kanadski univerzitet.
– Analizirajući specifične oblasti skeleta, mogli smo da zaključimo kada je neko dobio menstruaciju ili kada je nečiji glas počeo da mutira – rekla je Novelova. Tehniku je razvila Meri Luis sa Univerziteta u Redingu, inače glavna autorka studije. Ova tehnika procjenjuje mineralizaciju očnjaka i sazrijevanje kostiju šake, lakta, ručnog zgloba, vrata i karlice kako bi identifikovala stadijum puberteta individue u trenutku smrti.
– Ovo je prvi put da su moje procene faze puberteta primijenjene za fosile iz paleolita. Takođe, ovo je prvi put da se drugi metod – analiza peptida – koristila za ovako stare ostatke i utvrđivanje biološkog pola – rekla je Luisova. Život tokom praistorije, vjerovalo se, bio je u skladu sa opisom Tomasa Hobsa – gadan, grub i kratak. Međutim, ova studija pokazuje da su praistorijski tinejdžeri u stvari bili veoma zdravi. Većina njih je ušla u pubertet sa 13,5 godina, a sazrela između 17. i 22. godine. To pokazuje da su ovi adolescenti iz ledenog doba započinjali pubertet u slično vrijeme kao tinejdžeri u modernim, bogatim zemljama.
– Nekad je teško da se povežemo sa dalekom prošlošću, ali svi smo prošli kroz pubertet, iako smo ga različito doživljavali. Naše istraživanje predstavlja humanizaciju ovih tinejdžera na način na koji to nije moguće samo proučavanjem kamenog alata – rekla je Novelova. Jedan od 13 skeleta naziva se Romito 2. Riječ je o adolescentu muškog pola i najstarijem poznatom primjeru osobe sa nekom vrstom patuljastog rasta. Novo istraživanje je dalo više informacija o mogućem izgledu Romita 2 i njegovoj društvenoj ulozi.
Kako je bio na polovini puberteta, njegov glas je već mutirao i zvučao je kao odrasli muškarac i mogao je da ima djecu. Međutim, izgledao je još mlado sa rijetkom bradom. Zbog njegove visine više je ličio na dijete nego na odraslog muškarca, što je moglo da utiče na to kako su ga vidjeli u zajednici.
– Specifične informacije o fizičkom izgledu i razvoju ovih adolescenata iz ledenog doba pružaju nam nov pogled na njihov život, smrt i sahranu – rekla je Dženifer Frenč, arheološkinja sa Univerziteta u Liverpulu i jedna od autorki studije, piše Telegraf.