Naučnici zabrinuti zbog dvostruke opasnosti: Prijeti nam katastrofa zvana “fosfagedon”
12.03.2023. | 18:04Britanski naučnici su zabrinuti zbog dvostruke opasnosti koja je vezana za element fosfor, kako zbog njegove moguće nestašice, tako i zbog njegovog uticaja na globalno zagrijavanje.
“Svjetske rezerve fosfora se tanje, a nestašica fosfatnih đubriva bi mogla da izazove krizu gladi na globalnom nivou”, upozoravaju naučnici, prenosi Gardijan.
Svake godine se u svijetu proda oko 50 miliona tona fosfatnih đubriva koja igraju ključnu ulogu u prehranjivanju svjetske populacije od osam milijardi ljudi.
Značajne rezerve fosfora se nalaze samo na nekoliko mesta u svijetu – u Maroku, Zapadnoj Sahari, Kini i Alžiru, navodi Gardijan. Američke zalihe fosfora su veoma skromne, a Velika Britanija zavisi od uvoza.
Postoji strah da će potražnja za fosforom za nekoliko godina dostići svoj vrhunac, a da mnoge zemlje neće moći da prehrane svoje stanovništvo.
Druga opasnost vezana za fosfor su fosfatna đubriva koja kišama dospijevaju u rijeke, jezera i mora, i tamo dovode do zagađenja voda i nekontrolisanog rasta algi.
Mnoge oblasti rijeka, jezera i mora na taj način postaju “mrtve zone”, a bujanje algi dovodi do povećane proizvodnje metana koji ubrzava globalno zagrijavanje.
“Klimatske promjene znače da će zbog povećane temperature u vodama pod uticajem fosfatnih đubriva rasti još više algi”, upozorava profesor Brajan Spirs iz Centra za ekologiju i hidrologiju Velike Britanije u Midlotijanu.
“Došli smo do kritične tačke”, smatra profesor Fil Hejgart sa Univerziteta u Lankasteru. Hejgart smatra da je i dalje moguće ispraviti stvari, uz značajne napore i “mnogo pametnije” korišćenje fosfora.
“Ako se to ne desi, svijet će se suočiti sa katastrofom zvanom “fosfagedon”, dodaje on.