Nauka se u sve “miješa”: Tragovi kanabisa nađeni u ljudskim kostima starim 300 godina
05.01.2024. | 19:49Arheolozi su obavljali iskopavanja u bolničkoj kripti iz 17. vijeka u Milanu i otkrili skeletne ostatke devet osoba. Takođe su pronašli prvi arheološki dokaz psihoaktivnih komponenti kanabisa u ljudskim kostima iz modernog doba.
Kanabinoidi iz kanabisa, kao što je tetrahidrokanabinol [THC], jedno od psihoaktivnih svojstava povezanih sa biljkom, skladište se u različitim tkivima u tijelu, uključujući kosu i kosti.
Studija iz 2013. objavljena u časopisu “Drug and Alcohol Dependence” pokazala je da se THC može otkriti u ljudskim kostima “nekoliko nedjelja” nakon posljednje upotrebe kanabisa.
Međutim, nauka je ipak napredovala za kratak period i nova studija objavljena u “Science Direct” je pokazala da se psihoaktivne supstance u kostima mogu sačuvati vijekovima.
Tačni mehanizmi kako se kanabinoidi skladište u kostima i koliko dugo ostaju uočljivi, razlikuju se od osobe do osobe i u velikoj mjeri zavise od učestalosti upotrebe, doze i individualnog metabolizma.
Kosti se u suštini ponašaju kao rezervoar za kanabinoide, a njihovo otkrivanje se može koristiti u forenzičkim i kliničkim okruženjima za procjenu ranije upotrebe kanabisa.
“Molekule ljekovitih biljaka mogu se otkriti toksikološkom analizom čak i vijekovima nakon smrti osobe”, rekao je Gaja Đordano sa Univerziteta u Milanu u Italiji za “New Scientist”.
Takve molekule mogu biti zarobljene i sačuvane nakon što se apsorbuju u krvotok, potom putuju kroz krvne sudove u koštano tkivo, prenosi B92.
Istraživački tim nije uspio da identifikuje bilo kakvo pominjanje kanabisa u evidenciji bolnice “Ca’ Granda”, u kojoj se detaljno navode različita ljekovita jedinjenja koja se koriste kao tretmani.
Đordano spekuliše da su se ljudi “samoliječili ili rekreativno koristili kanabis”, umjesto da im je ova biljka bila propisana kao medicinski tretman.