Ne brinite, nije pokvaren: Zbog ovoga vam se mobilni telefon gasi na minisu

29.12.2024. | 14:03

Sigurno vam se dešavalo da vam telefon “trokira” kada je napolju minus, a onda se odjednom i ugasi. Tada pomislite da će vam trebati novi telefon uskoro ili da se ispraznila baterija, ali, razlog za gašenje je ipak nešto sasvim treće.

Mnogi se danas ne odvajaju od telefona, on je sastavni dio života i njegove funkcije nam znače, ali pametni uređaj izgleda ne podnosi mnogo hladnoću, a dio koji je odgovoran za to jeste litijum-jonska baterija.

Na hladnoći baterije gube kapacitet, što može izazvati iznenadno isključivanje telefona, čak i kada je napunjen i zapravo se radi o prirodnoj reakciji, piše Oksford Mejl.

Zašto se mobilni uređaji gase na niskim temperaturama

Pametni telefoni koriste litijum-jonske baterije koje funkcionišu na osnovu hemijskih reakcija. Unutar baterije, elektroni se kreću između anode i katode kroz elektrolit, tečnost koja omogućava njihov protok. Kada temperatura padne ispod 0 stepeni Celzijusa, elektrolit postaje gušći, što značajno usporava kretanje elektrona. Zbog toga baterija ne može efikasno isporučiti energiju potrebnu za rad telefona.

Kada temperatura padne ispod 2 stepena Celzijusa, telefon usporavanje hemijskih reakcija tumači kao praznu bateriju. To dovodi do automatskog isključivanja uređaja kako bi se zaštitili unutrašnji sklopovi. Čak i ako indikator pokazuje zadovoljavajući nivo napunjenosti, telefon se može ugasiti jer baterija ne može isporučiti potrebnu energiju.

Povremeno izlaganje niskim temperaturama neće trajno oštetiti vaš uređaj, ali često izlaganje može dovesti do:postepenog smanjenja kapaciteta baterije, češćih neočekivanih gašenja, sporijeg punjenja baterij, potencijalnog oštećenja unutrašnjih komponenti.

Kako zaštititi mobilni uređaj od hladnoće?

Proizvođači preporučuju korišćenje uređaja u temperaturnom rasponu od 0 do 35 stepeni Celzijusa.

Van tog raspona potrebno je preduzeti posebne mjere opreza:

Izbjegavajte punjenje uređaja na niskim temperaturama. Sačekajte da se telefon zagrije na sobnu temperaturu prije spajanja na punjač.

Držite mobilni uređaj blizu tijela dok ste napolju. Tjelesna toplota će pomoći da uređaj održi optimalnu temperaturu.

Koristite posebne termo maskice koje pružaju dodatnu zaštitu od hladnoće.

Nakon što unesete hladan uređaj u toplu prostoriju, sačekajte 30-60 minuta prije korišćenja kako biste izbjegli kondenzaciju.

Posebno obratite pažnju na kondenzaciju koja nastaje kada hladan uređaj unesete u toplu prostoriju. Vlaga koja se tada stvori može uzrokovati koroziju i kratki spoj unutrašnjih komponenti. Nikada ne koristite spoljne izvore toplote, poput fena, za ubrzavanje zagrevanja uređaja, prenosi Net.hr.