Noćna mora mnogih vozača: Šta je DPF filter i kako ga regenerisati
16.10.2024. | 19:21DPF je skraćenica za „Diesel Particulate Filter“, odnosno radi se o filteru čestica koji je u proizvodnji automobila obavezan od 2009. godine, mada ga neki proizvođači ugrađuju i nekoliko godina ranije.
DPF filter pripada sistemu za smanjenje štetnih gasova iz vozila te mu je funkcija da zaustavlja čestice čađi koje bi se inače ispustile iz automobila. Svaki filter, kako bi dobro radio i vršio optimalno filtriranje, potrebno je redovno čišćenje kako ne bi došlo do zagušenja motora.
U slučaju DPF filtera, proces čišćenja naziva se regeneracija, a izvodi se tako da se pod visokim temperaturama sagorijeva sakupljena čađ te se na taj način pretvori u malu količinu pepela koja se izbaci iz sistema.
U praksi postoje dvije vrste regeneracije, pasivna i aktivna.
Pasivna se odvija u samom automobilu kada se temperatura digne na određene vrijednosti, a čestice čađi krenu same da sagorijevaju. Međutim, nema kod svih vozila mogućnosti da se stvori ovakav režim vožnje pa je iz tog razloga neophodna aktivna regeneracija.
Kod aktivne regeneracije, kontrolna jedinica motora, ECU preuzima kontrolu nad procesom regeneracije. On djeluje kada čađ u sistemu postigne određenu vrijednost, odnosno od 45 posto pa na dalje i tada pokreće ubrizgavanje kako bi se povećala temperatura u izduvnom sistemu te se tako pokreće i regeneracija.
Međutim, ovo se može odvijati kod stabilne vožnje, a ukoliko je vožnja stani – kreni, proces će se zaustaviti te će se upaliti signalna lampica koje će prijaviti kako je filter djelomično zaprljan.
Dakle, možemo zaključiti kako se zbog ovog filtera mnogi vlasnici obraćaju svojim automehaničarima i ovlaštenim servisima jer se javljaju problemi kod pokretanja procesa regeneracije. Naime, regeneracija se može obaviti kod automehaničara, a takođe je može obaviti i sam vozač, samo je bitno da pri tome ispuni nekoliko zahtjeva i da zna da to ne može uraditi u gradskoj vožnji.
Dakle, ako sami želite da pokrenete regeneraciju DPF filtera, trebate uraditi sljedeće – vrijednosti filtera moraju biti ispod normalne, vozilo se mora kretati 15 do 20 minuta minimalnom brzinom od 60 kilometara na sat i ne smije padati ispod nje, broj okretaja na motoru mora biti minimalno 3,000 i ne smije padati ispod tog broja.
Ako su ovi zahtjevi zadovoljeni, pokreće se regeneracija ovog filtera te je tako možete obaviti i sami.
Ukoliko se konstantno ignoriše lampica DPF filtera, njegova zaprljanost može dostići i visokih 75 posto te se može upaliti i lampica koja signalizira grešku na motoru, a takođe može doći i do većih kvarova na samom motoru ukoliko se dugo ignoriše problem.
Životni vijek DPF-a, jednak je životnom vijeku automobila ukoliko se o njemu dobro brinemo. Međutim, ako je potrebna zamjena, to može postati veoma skupa investicija te može koštati i kao polovina vrijednosti automobila. Prema tome, redovna regeneracija ovog filtera je nešto što vašem vozilu zasigurno treba, bilo da to radi vaš automehaničar ili vi. A budući da on smanjuje izbacivanje kancerogenih čestica u atmosferu, svakako bi trebalo obratiti pažnju na njegovu zaprljanost.