![Nova pravila! Google više ne isključuje upotrebu vještačke inteligencije za oružje i nadzor](https://www.bl-portal.com/wp-content/uploads/2025/02/google11-420x252.jpg)
Nova pravila! Google više ne isključuje upotrebu vještačke inteligencije za oružje i nadzor
05.02.2025. | 13:01Američka kompanija Google više ne isključuje mogućnost korišćenja vještačke inteligencije (AI) za razvoj oružja i nadzornih sistema, saopštila je njena matična kompanija Alphabet.
Potpredsjednik Googlea Džejms Manjika i direktor softverske kompanije “DeepMind” Demis Hasabis opravdali su tu odluku, rekavši da je važno da privatne kompanije sarađuju sa demokratskim vladama kako bi tehnologija AI pomagala u očuvanju nacionalne bezbjednosti, javlja BBC, prenosi Tanjug.
Google tvrdi da su njihova prethodna pravila iz 2018. godine zastarjela, jer se vještačka inteligencija u međuvremenu razvila i postala sastavni dio svakodnevnog života, poput mobilnih telefona i interneta.
Uz tu promjenu, matična kompanija Alphabet najavila je da će 2025. godine uložiti 75 milijardi dolara u razvoj AI, što je 29 odsto više nego što su analitičari očekivali.
Google već ulaže u infrastrukturu za vještačku inteligenciju, istraživanja i proizvode AI, uključujući pretraživač Gemini, koji je sada dio Googleove pretrage.
Međutim, BBC napominje da ovo nije prvi put da Google donosi kontroverzne odluke u vezi sa vještačkom inteligencijom.
Ta kompanija je 2018. godine odbila da obnovi ugovor sa Pentagonom nakon što je hiljade zaposlenih potpisalo peticiju protiv vojnog projekta AI “Project Maven”, plašeći se da bi vještačka inteligencija mogla da bude korišćena za razvoj smrtonosnog oružja.