Novi operativni sistem: Masovna migracija korisnika sa Windows 10

02.04.2025. | 12:28

Kako se približava oktobar 2024. i kraj podrške za Windows 10, tržište operativnih sistema doživljava značajne pomake. Podaci iz Statcountera za mart 2024. pokazuju oštar skok popularnosti Windows 11, dok Windows 10 polako gubi svoj udio.

Najnoviji podaci su iznenađujući: Windows 11 je porastao sa 38.13 odsto na 42.66 procenata, što predstavlja značajan skok pred kraj podrške za Windows 10. S druge strane, Windows 10 je doživeo značajan pad, sa 58.7 odsto na 54.23 procenta.

Ove promjene nisu samo statistička kretanja, ovo je očigledan znak da prelazak na Windows 11 postepeno ubrzava kako se rok za prestanak podrške bliži.

Postoji nekoliko ključnih faktora koji pokreću ovu sve veću prihvaćenost Windows 11:

– Kraj podrške za Windows 10: Microsoft je zvanično objavio da sigurnosna ažuriranja za Windows 10 prestaju u oktobru 2024. godine, što je postalo snažan motivator za korisnike da pređu na noviji sistem.

– Novi hardver pokreće promjenu: S obzirom na to da sve više računara dolazi sa Windows 11 već instaliranim, korisnici se sve češće nalaze u situaciji da pređu na noviji operativni sistem prilikom kupovine novog uređaja.

– Problemi sa kompatibilnošću aplikacija: Programeri softverskih alata postepeno povlače podršku za starije sisteme, ostavljajući korisnicima Windows 10 sve manje opcija za održavanje kompatibilnosti sa ključnim aplikacijama.

Iako je Windows 11 zvanično lansiran još 2021. godine, njegovo usvajanje u početku je bilo sporo. Nekoliko faktora je uticalo na to:

– Strogi zahtjevi za hardver (kao što su TPM 2.0 i noviji procesori)

– Ograničena funkcionalna unapređenja u odnosu na Windows 10

– Opšta nevoljnost korisnika da pređu na novi sistem bez valjanog razloga

Međutim, situacija se drastično promjenila u posljednjim mjesecima. Ključni faktor koji pokreće ovu promjenu je rastuća zabrinutost oko bezbjednosti, kao i prestanak podrške za ključne aplikacije. Takođe, kako stariji hardver postepeno postaje zastario, prirodni ciklus zamjene uređaja dodatno podstiče prelazak na Windows 11.

Brojevi jasno govore: Skok od 8 odsto u posljednja tri mjeseca signalizira da su korisnici konačno počeli da reaguju na upozorenja. Ovaj porast nije samo rezultat prestanka podrške, već i zbog sve veće zabrinutosti oko bezbjednosti i smanjenja broja aplikacija koje više nisu kompatibilne sa Windows 10.

Takođe, stalna zjamena zastarjelog hardvera dodatno podstiče korisnike da pređu na noviji operativni sistem. U kombinaciji sa sve većom dostupnošću računara sa Windows 11, prelazak postaje praktično neizbježan.

Čini se da strategija Microsofta daje rezultate. Umjesto masovnih protesta, kraj podrške za Windows 10 izaziva postepenu, ali stabilnu migraciju korisnika ka Windows 11. Ova stabilna tranzicija, iako možda spora, najvjerovatnije je upravo ono što je Microsoft želio da postigne, obezbjeđujući glatku prihvatanje novog sistema, bez velikih poremećaja.

Time što je prestanak podrške prikazan kao prirodan korak, Microsoft uspješno upravlja prelaskom sa starijeg sistema, bez većih reakcija korisnika. Ovaj pristup takođe postavlja temelje za buduće inovacije u Windows sistemima, jer kompanija planira da Windows 11 postane osnovna platforma za budući razvoj.

Sa porastom Windows 11 i faznim povlačenjem Windows 10, sljedeća faza u evoluciji Microsoftovog operativnog sistema je u punom zamahu. Kako sve više korisnika prelazi na noviji sistem, kompanija postavlja temelje za dalji tehnološki napredak, sa ciljem da buduće nadogradnje ostanu fokusirane na sigurnost, kompatibilnost i korisničko iskustvo.

Na kraju, čini se da je strategija Microsofta uspjela, bez većih poremećaja, korisnici postepeno prelaze na Windows 11, dok kompanija priprema teren za sljedeću generaciju svog operativnog sistema, prenosi “Kurir”.