Novina: YouTube testira “Clips” opciju
01.02.2021. | 20:54YouTube je odlučio da korisnicima ponudi novu opciju, a radi se o funkciji koja je već dostupna na platformama kao što je Twitch. U pitanju je “Clips”, koji korisnicima omogućava da podijele kraće klipove koji su nastali od dužih snimaka. Opcija je trenutno u fazi testiranja i može da se isproba na ograničenom broju kanala.
“Clips” sadržaji traju do 60 sekundi i mogu da se prave uz pomoć novog “Share Clip” tastera. Kada izaberu ovu opciju kreatori otvaraju timeline u okviru kojeg mogu da premještaju duhelove videa po drag and dop modelu i tako naprave klip, imenuju ga i podijele preko URLa. Opcija trenutno radi samo u desktop pregledačima, ali uskoro stiže na iOS i Android. Za razliku od Twitcha, u okviru kojeg se od izabranog dela pravi novi video, YouTube “Clips” pokreće u okviru originalnog videa, a tako što se pušta samo izabrani dio od maksimalno 60 sekundi. Gledaoci će preko tastera “Watch Full Video“, koji se nalazi u gornjem desnom uglu, moći da pokreću cijeli video.
Još uvijek nije najjasnije kako će klipovi uticati na YouTube sistem, budući da se razlikuje od livestreaming platformi. Na Twitchu ova funkcija radi zato što livestream snimci traju i po nekoliko sati, pa kao cjeline obično nisu zgodni za dijeljenje. Slično će biti i sa YouTube livestream videima, ali na platformi postoje i sadržaji koji se nisu emitovali uživo, a od kojih će takođe moći da se prave klipovi. YouTube kreatori imaju običaj da sadržaje kreiraju tako da “udovolje algoritmima”. Takvi videi u prosjeku traju oko desetak minuta, i postaju vilarni onda kada zadovolje sve uslove za dobru vidljivost. Ostaje da se vidi hoće li klipovi uticati na to, budući da postoji mogućnost da veliki broj korisnika nakon pogledanog klipa neće osjećati potrebu da klikne na taster koji vodi na cjelokupan sadržaj.
Ova promjena će sigurno uticati i na reklame, jer kreatori oglase integrišu u duže video sadržaje, a mnogi reklame ubacuju direktno u video. Klipovi bi mogli da utiču na broj gledalaca koji vide reklame, što na kraju znači i manje prihode.