Pet hiljada godina star bubanj: Glavno djelo britanske praistorijske umjetnosti
13.02.2022. | 16:24Izrezbareni kameni bubanj otkriven u Engleskoj jedno je od najznačajnijih djela praistorijske umjetnosti do sada pronađenih u zemlji, objavio je Britanski muzej.
Pet hiljada godina star bubanj isklesan od krede biće prvi put izložen na velikoj izložbi o neolitskom mjestu Stounhendžu i njegovom istorijskom kontekstu.
Opsežno istraživanje bubnja, otkrivenog u blizini sela u Jorkširu u sjevernoj Engleskoj 2015, potvrdilo je da je to jedan od najznačajnijih drevnih predmeta pronađenih na Britanskim ostrvima, saopštio je muzej.
Bubanj je “jedan od najsjajnije ukrašenih predmeta tog razdoblja pronađenih bilo gdje u Britaniji i Irskoj”, a njegov stil sličan je onima predmeta iz Stounhendža i sličnih mjesta, kažu u muzeju.
Naizgled stvoren kao skulptura ili talisman, a ne kao funkcionalni muzički instrument, bubanj je jedan od samo četiri poznata primjerka.
Pronađen je uz grob troje dece koja su bila pokopana blizu jedno drugom, dodirujući se ili držeći za ruke. Bubanj je bio postavljen tik iznad glave najstarijeg djeteta, uz kuglu od krede i ispoliranu iglu od kosti.
Bubanj je pronađen oko 380 kilometara od Stounhendža u blizini sela Burton Agnes.
Slična lopta i igle pronađeni su i blizu Stounhendža.