Pregovori traju: Amerikanci bi mogli kupiti kineski TikTok, a razlog je samo jedan
24.07.2020. | 10:18Dok u administraciji američkog predsjednika Donalda Trampa intenzivno raspravljaju o zabrani kineske aplikacije TikTok, pod sumnjama da predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti SAD, sada se pojavljuje mogućnost da će Amerikanci kupiti aplikaciju kako bi izbjegli zabranu.
Američki investitori razmatraju kupovinu video aplikacije od kineske kompanije ByteDance u čijem je vlasništu TikTok. Na ovaj način Amerikanci bi i dalje mogli koristiti jednu od najpopularnijih aplikacija današnjice.
Grupa investitora, uključujući one iz kompanija Sequoia i General Atlantic, razmišlja o kupovini većinskog udjela aplikacije, prema pisanju listova The Information i Financial Times. Investitori pregovaraju s američkim Ministarstvom finansija i drugim regulatorima o tome da li bi kupovina TikToka mogla ugasiti američke brige o kineskoj aplikaciji, javlja CNN.
Ipak, iz TikToka su odbili komentarisati moguću prodaju aplikacije američkim investitorima, te se pozivaju na ranije najave o promjenama u korporativnoj strukturi. Kako je Wall Street Journal objavio, takve promjene uključuju osnivanje sjedišta video aplikacije izvan Kine.
“Veoma smo uvjereni u dugoročni uspjeh TikToka i objavićemo naše planove kada budemo imali šta objaviti”, naveo je portparol TikToka.
Ovi izvještaji stižu u vrijeme kada se TikTok suočava s pojačanim kontrolama u Vašingtonu. Američki sekretar Majk Pompeo najavio je da Trampova administracija sigurno razmatra zabranu aplikacije, što je otprilike slična priča kao i sa Huaweijem.
Podsjetimo da je TikTok u vlasništvu kineske kompanije ByteDance sa sjedištem u Pekingu. Američke diplomate tvrde da bi autori aplikacije mogli “sarađivati sa obavještajnim agencijama koje kontroliše Komunistička stranka Kine”. Međutim, kreatori TikToka pojašnjavaju da djeluju odvojeno od ByteDance kompanije te da se njihovi centri s podacima nalaze potpuno izvan Kine i ne podliježu kineskim zakonima. Podatke o američkim korisnicima kompanija navodno pohranjuje u SAD, a sigurnosnu kopiju čuva u Singapuru.