Prepreka “odlazi u prošlost”: Rusi predstavili pokretni punjač za električne automobile
29.12.2021. | 08:34Jedna od najvećih prepreka širem prihvatanju električnih automobila jeste nedostatak infrastrukture za njihovo punjenje.
Ruski startap L-Charge planira riješi taj problem pokretnim punjačima.
Mnogi veliki evropski gradovi i dalje nemaju dovoljno raširenu infrastrukturu da bi većina njihovih stanovnika mogla bezbrižno preći na električne automobile.
Dok se novi punjači ne izgrade u većem broju, broj električnih automobila možda neće rasti tako brzo kako bi mogao, pa su ruski preduzetnici osmislili prelazno rješenje.
Startap L-Charge predstavio je pokretni punjač baterija. Njihovo rješenje je električni kombi koji u tovarnom prostoru ima generator električne energije, a priključivanjem električnog vozila može da radi kao bilo koji stacionarni brzi punjač – i prosječnom vozilu dodati i do 400 kilometara autonomije za samo 10-ak minuta punjenja baterije.
L-Charge mobilni punjač radi na čista goriva, komprimovani prirodni gas (CNG), vodonik, ili na njihovu najisplativiju kombinaciju, u zavisnosti od cijena energenata.
Svaki takav kombi može tokom jednog dana da napuni do 48 automobila, generišući 1.440 kWh električne energije. Da bi se koristile njegove usluge, potrebno je instalirati posebnu mobilnu aplikaciju, koja služi i za naplatu.
L-Charge je u septembru ove godine dobio 1,5 miliona evra za svoj projekat, a trenutno su u potrazi za partnerom koji bi mogao proizvesti oko dvije hiljade ovakvih kombi-punjača za godinu dana.
Svoje mobilne punjače već su predstavili na sajmovima i izložbama širom svijeta, a plan za komercijalizaciju najbliže je ostvarenju u Londonu, gdje bi prvi mobilni punjači mogli stići tokom 2022. Cijena jednog vozila sa ugrađenim punjačem biće oko 200.000 dolara.
Kad je riječ o emisijama gasova odgovornih za efekat staklene bašte, energija dobijena iz CNG-a u ovim punjačima emitovaće za dvije trećine manje ugljen-dioksida od prosječnog vozila na dizel, na svakih 100 kilometara.
Međutim, energija dobijena na ovaj način biće, iako više “pri ruci”, 1,5 do 2 puta skuplja nego ona iz nacionalne elektroenergetske mreže, piše B92.