Osim pomenutih kompanija, u projektu učestvuju i neki drugi regionalni igrači. Kabal dug 12.000 kilometara će povezivati Japan, Tajvan, Guam, Filipine, Indoneziju i Singapur, a istovremeno će imati konfiguraciju koja nudi fleksibilnost. Kabal će podržavati brzinu prenosa podataka veću od 190 terabajta po sekundi.
Ranije ove godine je Fejsbuk najavio drugi projekt pomorskog kabla koji se sastoji od dva trans-pacifička kabla, a to su Eko i Bajfrost koji će spajati Singapur i Sjevernu Ameriku te povećati kapacitet saobraćaja za 70 posto na ovoj ruti. Zajedno će ovi kablovi zadovoljiti rastuću potražnju za širokopojasnim, 4G i 5G uslugama u Aziji, prenosi Klix.
Prvi podmorski kabal položen je 1858. godine za slanje telegrafskih poruka, a za taj projekat je bila potrebna podrška američke i britanske vlade. Međutim, u proteklim godinama se ovakvim projektima bave privatne kompanije.
Gugl ima mrežu od 18 podmorskih kablova koji omogućavaju pristup klaud uslugama ove komapnije s bilo kojeg dijela svijeta.
Fejsbuk je nedavno najavio još jedan podmorski kabal kako bi poboljšao konekciju u Africi.
Nakon problema uzrokovanih pandemijom korona virusa, projekti podmorskih kablova su ubrzani, a 80 posto njih finansiraju Gugl i Fejsbuk. Oko 98 odsto globalnog internet saobraćaja se odvija putem podmorskih kablova, a što je onlajn aktivnost veća, to je veća i potreba za bržim i stabilnijim internetom.