Projekat iz dvije faze: Njemačka uvodi bežično punjenje vozila na autoputu
23.12.2022. | 17:21Kako se krećemo ka budućnosti u kojoj dominiraju električna vozila, sve češće viđamo sisteme za punjenje na putu se povećavaju.
Čuveni njemački autoput – Autobahn uvodi svoj sistem bežičnog punjenja koji će služiti za autobus koji prevozi putnike do grada Balingena. Tehnologiju obezbjeđuje izraelska kompanija Electreon, koja je specijalizovana za bežično punjenje i koja će na ovom projektu sarađivati sa nemačkim EnBW — provajderom infrastrukture za punjenje električnih vozila, navodi Benchmark.
Electreon će postaviti 1 km električnog sistema na putu (ERS) duž dionice autoputa, obezbjeđujući dinamičko bežično punjenje dok je autobus u pokretu. Pored toga na stajalištima duž rute će biti i dvije fiksne stanice za punjenje.
Projekat se sastoji iz dvije faze: prvo se postavlja trasa dužine 400 metara sa dvije stanice za punjenje, nakon čega će se ovaj “elektroput“ proširiti za još 600 metara. Ovaj poduhvat prati uspješan projekat dve kompanije u njemačkom gradu Karlsrue, gdje je u centru za obuku EnBW postavljen elektrificirani put, koji pokreće lokalni javni autobus u vrijeme najveće gužve.
“Već smo pokazali u našem zajedničkom projektu Karlsrue sa EnBW koliko je bežično dinamičko punjenje efikasno, bezbjedno i lako za primjenu. Nadamo se da je ovo početak mnogih drugih projekata na javnim i privatnim putevima u Njemačkoj”, rekao je dr Andreas Vendt, CEO kompanije Electreon Germany u saopštenju za javnost.
Ova izraelska kompanija je, takođe, vodila projekte bežičnog punjenja na putu u Italiji i Švedskoj.
Treba pomenuti i da, iako Electreon i nekoliko američkih kompanija testiraju tehnologiju, samo nekoliko evropskih kompanija zaista pravi sisteme na terenu: italijanski Enermove, njemački Magment i švedski Elonroad.
Bežično punjenje na putu moglo bi da igra ključnu ulogu u eliminisanju kratkog dometa i neprijatnosti dugog punjenja na stanicama, ali i olakšati prelazak na električna vozila.
S druge strane, sve ovo zahtijeva ogromnu promjenu (i ulaganje) u infrastrukturu, koja bi se, do trenutka kada se realizuje, mogla pokazati kao zastarjela kao rezultat tehnološkog napretka u konvencionalnim stanicama za punjenje.