
Punjenje mobilnih uređaja u automobilu – više štete nego koristi
03.03.2025. | 22:19Iako je punjenje mobilnog uređaja u automobilu preko ugrađenih USB priključaka zgodno, to često nije najbolje rješenje. Stručnjaci su upozorili na bolje opcije.
U današnje digitalno doba, pametni telefoni su postali neizostavni dio života. Koriste se za komunikaciju, navigaciju, zabavu, pa čak i rad. Zbog toga je stalna potreba za punjenjem baterije postala svakodnevna.
Mnogi vozači, želeći da maksimalno iskoriste vrijeme provedeno u vožnji, često pune svoje mobilne uređaje preko USB priključaka u automobilu.
Stručnjaci, međutim, sve češće upozoravaju da ova praksa, iako naizgled praktična, može donijeti više štete nego koristi.
Punjenje mobilnog telefona u automobilu može oštetiti bateriju telefona, preopteretiti električni sistem vozila, a u nekim slučajevima čak i isprazniti bateriju, piše Smart Tech Repairs.
Problem sa ugrađenim USB priključkom
Većina ugrađenih USB priključaka u automobilima nije prvenstveno dizajnirana za punjenje, već za prenos podataka. To znači da je njihova izlazna snaga često znatno niža od one koju pružaju zidni punjači. Standardni USB 1.0 i 2.0 priključak u automobilima obično isporučuju struju od samo 500mA (0.5A) i napon od 5V, što rezultira snagom od samo 2.5V.
Noviji USB 3.0 standardi mogu ponuditi nešto više, oko 4,5 V, ali to je i dalje znatno manje od onoga što je potrebno modernim pametnim telefonima za optimalno punjenje.
Problem je u tome što su proizvođači automobila pri projektovanju ovih konektora prvenstveno mislili na kompatibilnost sa raznim USB uređajima kao što su miševi i slični periferni uređaji koji ne zahtijevaju mnogo energije. Fokus je bio na pouzdanosti i izdržljivosti, a ne na brzini punjenja.
Zbog toga se često koriste starije, provjerene i jeftinije komponente, koje su robusne, ali nisu optimizovane za brzo punjenje.
Sporo punjenje nije samo pitanje neprijatnosti. Kada je telefon priključen na izvor napajanja koji ne obezbjeđuje dovoljno energije, baterija se puni sporije, ali i pod većim opterećenjem.
To može dovesti do pregrijavanja i dugoročnog smanjenja kapaciteta baterije. Pored toga, ako koristite telefon za navigaciju ili druge zahtijevne aplikacije tokom punjenja, moguće je da će potrošnja energije biti veća od one koju port može da obezbijedi, što znači da će se baterija zapravo isprazniti iako je telefon povezan sa punjačem.
Utičnica za upaljač i adaptere
Korišćenje utičnice od 12 V, obično poznate kao utičnica za upaljač, sa odgovarajućim USB adapterom je često bolje rješenje od ugrađenih USB priključaka. Razlog je taj što je 12V utičnica direktno povezana sa električnim sistemom automobila i može isporučiti znatno više snage.
Jeftini adapteri sumnjivog kvaliteta mogu da obezbijede nestabilan napon i struju, što može biti jednako štetno za bateriju telefona kao i punjenje preko slabog ugrađenog USB porta.
Preporučuje se korišćenje kvalitetnih adaptera poznatih proizvođača koji podržavaju standarde brzog punjenja. Ovi standardi omogućavaju znatno veće snage punjenja (18V, 20V, 45V i više), što značajno skraćuje vrijeme punjenja i smanjuje rizik od oštećenja baterije.
Na primjer, visokokvalitetni punjač sa USB-C priključkom i podrškom za USB-PD može napuniti iPhone od 0 do 50 odsto za samo 30 minuta, dok bi ugrađenom USB priključkom trebalo mnogo duže za isto punjenje.
Pražnjenje akumulatora
Električni sistem automobila nije savršeno stabilan. Napon može da varira u zavisnosti od opterećenja (upaljena svjetla, klima uređaj, itd.) i brzine motora. Ove fluktuacije napona mogu negativno uticati na proces punjenja i potencijalno oštetiti osjetljivu elektroniku telefona, prenosi Net.hr.
Takođe, važno je napomenuti da punjenje mobilnog uređaja dok je motor automobila isključen može isprazniti akumulator. Iako većina savremenih automobila ima sisteme koji sprečavaju potpuno pražnjenje, dugotrajno punjenje, posebno ako je baterija već starija, može znatno da je oslabi.
Razlozi za izbjegavanje punjenja u automobilu
Najbolje rešenje je da izbjegnete punjenje mobilnog uređaja u automobilu ako je moguće. Umjesto toga, preporučuje se da:
Napunite svoj mobilni uređaj prije vožnje: Napunite ga kod kuće ili na poslu prije nego što krenete na put.
Korišćenje prenosnih baterija: Odlična su alternativa za punjenje u pokretu.
Visokokvalitetni punjač za automobil: Ako i dalje morate da punite mobilni uređaj u automobilu, koristite visokokvalitetni punjač koji se uključuje u 12V utičnicu i podržava standarde brzog punjenja.
Ograničite upotrebu mobilnog uređaja tokom punjenja: Izbjegavajte korišćenje zahtijevnih aplikacija kao što je navigacija tokom punjenja, posebno ako koristite ugrađeni USB priključak.