Savjeti za vozače: Evo kako da znamo da akumulatoru više nema pomoći

26.11.2024. | 20:27

Malo vozača posvećuje bilo kakvu pažnju akumulatoru. Čak i kada dođe do problema, u hladno zimsko jutro, auto se upali “na kablove” i zatim se taj problem zaboravi – do trenutka kada se ponovo pojavi.

Nakon 3-4 ili više ovakvih situacija, poneko će punjačem napuniti akumulator, dok će većina odlučiti da jednostavno kupi nov akumulator. Nažalost, ni punjenje u velikom broju slučajeva neće dugotrajno riješiti problem, piše sajt Polovni automobili.

Stvar je u tome što svaki put kada se akumulator toliko isprazni da nije u stanju da pokrene motor, značajno mu se skraćuje životni vijek.

Problem je i u tome što bi akumulator trebalo dopuniti punjačem nakon što se pokaže da ne može da startuje motor, pošto vožnja od 15 minuta ili pola sata nije dovoljna da bi za adekvatno dopunjavanje. Akumulator bi trebalo dopuniti i ukoliko npr. zaboravimo da ugasimo farove kada parkiramo auto, što malo ko radi. Zato, da vam se ne bi desilo da u ledeno zimsko jutro ne možete da upalite auto, pratite znakove koji govore da postoji neki problem i ukoliko ih primjetite, reagujte što prije.

Znakovi da nešto nije u redu sa akumulatorom

Ovo su neki od simptoma koji upozoravaju na to da bi akumulator mogao uskoro da vas izda, naročito pri niskim temperaturama:

– otežano verglanje

– treperenje na instrument tabli prilikom startovanja vozila

– restartovanje radija

– neuobičajeno ponašanje osvjetljenja kabine prilikom startovanja motora (npr. treperenje, kratko gašenje, itd.)

– problemi u radu razne opreme koja koristi električnu energiju – npr. podizači stakala, naročito kada je motor ugašen

– otežano startovanje motora nakon što auto duže miruje, čak i bez niskih temperatura

Ukoliko se samo jednom javi potreba da palite auto na kablove, nešto definitivno nije u redu ili sa autom ili sa akumulatorom, bez obzira koliko niska temperatura bila. Problem treba naći i riješiti što prije.

Ne čekajte da akumulator potpuno strada

Nije problem samo u tom jednom jutru kada ćete imati problem da upalite auto. Problem je u tome što akumulator može da vam napravi isti problem više puta tokom zime. Istovremeno mu se drastično skraćuje i životni vijek.

Stoga ne čekajte trenutak kada više nema svrhe da se dopunjava pošto će vrlo brzo ponovo da otkaže.

Može li i kako vozač sam da provjeri akumulator?

Samostalna provjera je moguća uz pomoć unimera, tako što se mjeri napon. Akumulator bi trebalo provjeravati na 3, 6 ili 9 mjeseci – u zavisnosti od uslova vožnje. To važi i za period nakon isteka garancije i za vrijeme garancije.

Međutim, mjerenje napona klasičnim unimerom ne može da nam pokaže kompletno stanje akumulatora, pošto je napon samo jedan od faktora.

Iako mjerenje napona nije naročito pouzdana metoda, ipak može u nekim slučajevima da nam pokaže da:

1) manje od 10,5 volti: akumulator je neispravan ili duboko ispražnjen (treba provjeriti auto)

2) 12 do 12,4 volti: prazan akumulator (treba dopuniti akumulator)

3) 12,6 do 12,8 volti: akumulator je dobar

4) iznad 13 volti – suv i neispravan akumulator (treba provjeriti auto)

Ukoliko se akumulator toliko ispraznio da ne može da startuje motor, pa i nakon punjenja u trajanju od deset sati i dalje ne može da ga startuje, to znači da je najverovatnije vrijeme za zamjenu.

Provjera u specijalizovanom servisu

Pravo stanje akumulatora pouzdano može da se utvrdi samo u specijalizovanom servisu. Postoje brzi testovi koji su pouzdani oko 50% (često su besplatni).

Osim ispitivanja samog akumulatora, treba obaviti provjeru odvlačenja struje na vozilu, provjeru alternatora i izmijeriti povlačenje anlasera. Zato se prvo raspitajte šta će servis sve da ispita.

Tako ćete saznati da li je problem u samom akumulatoru ili možda alternator ne obezbjeđuje dovoljno struje ili je nešto treće u pitanju. Tek tada treba pristupiti rješavanju problema, pošto nema svrhe kupovati nov akumulator ukoliko će i on da strada za samo dvije godine.

U servisu će vam takođe reći da li je vrijeme za kupovinu novog akumulatora ili je moguće da se “oporavi”.

Uglavnom, pravovremenom provjerom možete da uštedite mnogo novca, vremena i nerava.