Skandal trese Gugl: Procurile hiljade stranica tajnih dokumenata, internet bruji samo o tome

30.05.2024. | 13:00

U srijedu je vebmasterima i marketinškoj zajednici koji se bave optimizacijom pretrage (SEO) bio praznik: odjednom su se domogli na hiljade stranica interne dokumentacije vezane za Guglov algoritam pretrage.

Oni će sada moći da prouče kako Gugl izbacuje rezultate.

Dokumente je našao na GitHabu i predao javnosti Erfan Azimi, koji se bavi SEO i osnivač je EA Eagle Digital.

“Procurilo” s GitHaba

Dokumenti sadrže više od 2.500 stranica API dokumentacije koja sadrži 14.014 atributa API-ja za koje pretpostavlja da dolaze iz Guglovog internog “Content API Warehouse”. Na osnovu istorije dokumenata, utvrđeno je da su sačuvani na GitHab 27. marta 2024. i uklonjeni tek 7. maja 2024. Međutim, to je bilo dovoljno da budu dostupni javnosti, prenosi Bug.hr.

API dokumentacija je, kako piše osnivač SEO agencije Moz Rand Fiškin, proširena na Hexdocs koji indeksira javne GitHab repozicije i pronađena je, tako da je sada dostupna i drugima.

Prema Fiškinovim izvorima koji su nekada radili u Guglu, ovakva dokumentacija postoji u gotovo svakom Guglovom timu, objašnjavajući različite API atribute i module kako bi se oni koji rade na projektu upoznali s dostupnim elementima podataka. Ovi otkriveni dokumenti se podudaraju s drugim podacima u javnim GitHab repozitorijima i Guglovoj Cloud API dokumentaciji, a korišćen je isti stil notacije, formatiranje, pa čak i imena i reference procesa/modula/svojstava.

Bug.hr piše da su ti dokumenti najvjerovatnije nenamjerno objavljeni, odnosno da je neko učinio grešku koja je top menadžmentu Gugla dala nove glavobolje. Poslije javnog sprdanja s AI informacijama, i Guglove odbrane da su to samo retki slučajevi kada “AI halucinira”, ipak ostaje “masnica na oku tako velike kompanije”.

Strogo čuvana tajna

Gugl strogo čuva informacije o rangiranju u pretrazi, koliko zbog toga da bi se sprečile manipulacije rezultata, toliko i iz kompetitivnih razloga, odnosno da se zadrži prednost nad konkurencijom. Stoga SEO stručnjaci koji su pregledali dokumente nazivaju ovo otkriće senzacionalnim.

Sadržaj proučenih dokumenata još niko nije u potpunosti analizirao, a Gugl se do sada nije oglasio u vezi ovih dokumenata. Moguće je da neki od dokumentovanih sistema više nisu u funkciji. Međutim, ako je pretpostaviti da su dokumenti dijelom istiniti, ovo može da predstavlja veliko razočaranje za mnoge koji nastoje da kroz pretragu promovišu svoje usluge ili proizvode.

Fiškin je, nakon pregleda dokumenata, zaključio da Guglovo rangiranje u pretrazi sada favorizuje velike, dominantne brendove. Iako to djeluje šokantno, potvrdile su se mnoge pređašnje tvrdnje da su rezultati pretraživanja manipulisani. Gugl se čak pred komisijom americkog Kongresa kleo da svi logaritmi rade u korist korisnika a ne korporacija, prenosi Bug.hr.

Okrenuli su se isključivom rangiranju i slanju prometa velikim, moćnim brendovima koji dominiraju vebom na račun malih, nezavisnih veb-stranica i kompanija, piše Fiškin.

Zahvalni ljudi iz marketinga

Mnogi su odlučili da se zahvale Azimiju zato što je podatke sa GitHaba.

– Preplavljen sam vrlo pozitivnom podrškom vebmastera i marketinške zajednice. Curenje bi sigurno bilo nemoguće bez Randa Fiškina i Majkla Kinga, kao i Gugla koji je “najverovatnije” slučajno izložio podatke vebu (brate/sestro, ako ovo čitaš, nadam se da si OK) – objavio je Azimi na LinkedInu.