Spejs iks korišćenom raketom uspješno prevezao astronaute na Svemirsku stanicu
24.04.2021. | 21:55Tim od četiri astronauta stigao je na Međunarodnu svemirsku stanicu brodom „Spejs iksa“, Kru dragon u kapsuli Endevr, saopštili su iz Američke agencije za istraživanje svemira. Ovo je prvi let posade u orbitu izverden raketom koja je već letjela u svemir.
Svemirska kapsula „Endevr“ (Endeavour) kojoj je ovo takođe drugi let, lansirana je u petak uveče na raketi „Falkon 9“ kompanije Ilona Maska „Spejs iks“ iz nasinog svemirskog centra „Kenedi” na Floridi.
Kapsula je pristala uz Međunarodnu svemirsku stanicu nešto poslije devet časova po srednjoevropskom vremenu. U misiji su dva Nasina astronauta – komandant misije Šejn Kimbro i polot Megan Mekartur – zajedno sa japanskim astronautom Akihikom Hošidom i Tomom Peskeom inženjerom Evropske agencije za istraživanje svemira.
“Endeavour arriving!” Welcome to the @Space_Station, Crew-2!
Their arrival means there are now 11 humans aboard our orbiting laboratory, a number not seen since the space shuttle era. Hugs abound. pic.twitter.com/uSwW3JFl6K
— NASA (@NASA) April 24, 2021
Ovo je već drugi „operativni“ tim koji je Nasa lansirala na Međunarodnu svemirsku stanicu u kapsuli broda „Kru dragon“ otkako su ponovo počeli da se obavljaju svemirski letovi sa američkog tla poslije devetogodišnje pauze i kraja programa Šatl, 2011. godine.
Soft capture confirmed! At 5:08am ET (9:08 UT), Crew Dragon Endeavour arrived at the @Space_Station for the second time in its history. Next, the capture hooks will connect the spacecraft to the orbiting laboratory. pic.twitter.com/VdX8VPHeOH
— NASA (@NASA) April 24, 2021
Ujedno, ovo je i treći let sa posadom lansiran u orbitu u posljednjih 11 mjeseci u okviru Nasinog javno-privatnog partnerstva sa „Spejs iksom“, raketnom kompanijom koju je 2002. godine osnovao Ilon Mask, koji je i izvršni direktor kompanije „Tesla“ za proizvodnju električnih automobila.
Raketa „Falkon 9“ je prije pet mjeseci sa iste lansirne rampe odnijela posadu u orbitu i tako postala prva letjelica koja je ponovo korišćena za let u svemir.
Ova vrsta raketa koju je proizvela kompanija „Spejs iks“ dizajnirana je tako da se vraća i slijeće na Zemlju, umjesto da poslije lansiranja padne u more.
Osim lakšeg i povoljnijeg odlaska u svemir zbog naučnih istraživanja, unapređenje takvih letjelica omogućiće razvoj tzv. svemirskog turizma koji će, između ostalog, jednog dana obuhvatiti i Međunarodnu svemirsku stanicu.