„Tečno drvo“ – inovativno i klimatski pametno rješenje VIDEO
18.12.2021. | 09:20Prvi foto-bioreaktor u Srbiji, postavljen je u Makedonskoj ulici u Beogradu. Ovo „tečno drvo“, kako ga nazivaju, potpuno je novo rješenje za prečišćavanje vazduha.
Osmislili su ga u Institutu za multidisciplinarna istraživanja, a nagrađen je kao jedno od najboljih inovativnih i klimatski pametnih rješenja u okviru projekta Programa ujedinjenih nacija za razvoj.
Zeleni akvarijum, u samom centru grada, sadrži šest stotina litara vode u kojoj se nalaze alge. One vezuju ugalj dioksid i putem fotosinteze prečišćavaju vazduh i proizvode čist kiseonik. Ujedno, ovaj objekat je multifunkcionalan – napravljen je kao klupa, punjač za mobilne telefone, a ima i solarnu ploču, zahvaljujući kojoj je osvijetljen noću.
„Sistem se oslanja na visoku efikasnost mikroalgi u vršenju procesa fotosinteze. Alge su efikasnije, u odnosu na kopnene biljke, od nekih deset do pedeset puta, što znači da veoma brzo vezuju ugalj-dioksid. I ovakav jedan sistem od 600 litara kulture, zamjenjuje jedno odraslo drvo ili 200 kvadrata travnjaka“, objašnjava dr Ivan Spasojević, naučni savjetnik Instituta za multidisciplinarna istraživanja.
Opština Stari grad podržala je projekat.
„Nama nije cilj da zamijenimo drveće, to građani treba da znaju. Drvo je zakon, ali ovo je namijenjeno onim cjelinama gdje ne možemo raditi tradicionalni vid ozeljenjavanja. A da je drvo zakon i da je to na listi prioriteta gradske opštine Stari grad, govori i činjenica da smo, u sklopu programa “Stari grad misli na životnu sredinu”, zasadili u aprilu ove godine 34 odrasla stabla lipe i crvenolisne šljive na donjem Dorćolu uz Dunavski kej”, rekao je Bojan Bojić, Opština Stari grad.
Koriste se jednoćellijske slatkovodne alge, koje rastu u barama i jezerima u Srbiji i otporne su i na visoke i na niske temperature. Pa održavanje – nije zahtjevno.
„Jednom mjesečno zamijenite nekih devedeset odsto vode, prikupite tu biomasu koju možete da koristite kao biofertilizator za zelene površine. Naspete novu vodu i neke minerale osnovne, što je vrlo jednostavno i jeftino rješenje. I pustite dalje da rastu“, dodaje dr Ivan Spasojević.
Za rješavanje ekoloških problema, ključno je, kažu stručnjaci, kombinovanje znanja iz različitih oblasti. Kroz ovakve male inovacije možemo, dodaju, postepeno izmijeniti, ne samo životnu sredinu, već i svijest ljudi o značaju ekologije i nauke.