TikTok uvodi velike promjene: Najviše će biti pogođeni tinejdžeri
27.11.2024. | 19:09Tinejdžeri će uskoro biti uvedena široka nova ograničenja u vezi sa upotrebom filtera za ljepotu na TikTok-u, usljed zabrinutosti zbog rasta broja onih koji pate od anksioznosti i pada samopozdanja.
U narednim nedjeljama mlađima od 18 godina biće onemogućeno da vještački uvećaju oči, napune usne i ujednače ili promjene pigmentaciju kože.
Ograničenja će se odnositi na filtere kao što je Bold Glamour, koji mjenjaju dječije karakteristike više nego što bi šminka mogla.
“Strip” filteri koji dodaju npr. zečije uši ili pseće njuške neće biti pogođeni.
Društvena mreža sa milijardu korisnika najavila je promjene tokom bezbjednosnog foruma u svom evropskom sjedištu u Dablinu, piše Guardian, prenosi Euronews.
Efikasnost ograničenja zavisiće i od korisnika platforme koji su tokom prijave lagali koliko imaju godina.
U javnosti postoji široko rasprostranjena zabrinutost da su filteri ljepote, neki koje nudi TikTok, a neki koje prave korisnici, doveli do pritiska na tinejdžere, posebno djevojčice, da teže ka veoma uglađenom fizičkom izgledu sa negativnim emocionalnim posljedicama. Neki mladi ljudi su opisali kako su nakon upotrebe filtera smatrali da im je pravo lice ružno.
TikTok je takođe najavio da pooštrava svoje sisteme kako bi blokirao pristup mlađima od 13 godina. Prije kraja godine pokrenuće se probu novih automatizovanih sistema koji koriste mašinsko učenje za otkrivanje onih koji varaju da bi izbjegli starosna ograničenja.
Nova ograničenja dolaze dok se u Velikoj Britaniji spremaju strože regulative o upotrebi društvenih mreža od strane maloljetnika, koje se očekuju sljedeće godine, u skladu sa tamošnjim Zakonom o bezbjednosti na inetrnetu. Ova platforma već uklanja oko 20 miliona naloga svakog kvartala širom svijeta zbog toga što su korisnici maloljetni.
Šefica za javnu politiku bezbjednosti djece u TikTok-u Kli Seter, rekla je da se nadaju da će kompaniji ovo dati mogućnost da otkriva i uklanja naloge sve brže i brže.
Oni koji su pogrešno blokirani moći će da se žale.
“To očigledno može biti neugodno za neke mlade ljude”, rekla je Seter, ali je dodala da će platforma primjenjivati pristup “bezbjednost na prvom mjestu“.
Britanski “Ofkom”, ekvivalent radiodifuzne agencije, je u izvještaju prošlog decembra naveo da je od juna 2022. do marta 2023. oko jedan odsto ukupne mjesečne aktivne korisničke baze TikTok-a u Velikoj Britaniji uklonjeno zbog maloljetnosti.
Regulatorno tijelo je ranije upozorilo da se djelotvornost primjene starosnog ograničenja TikTok-a “još uvijek uspostavlja”.
Sljedećeg ljeta trebalo bi da počne striktna primjena starosne granice iznad 13 godina za korisnike društvenih mreža, što zahtjeva “veoma efikasne” provjere starosti.
I druge platforme uvode ograničenja da bi zaštitila najmlađe
Nove “zaštitne ograde” oko filtera za ljepotu i provjere starosti dio su talasa prilagođavanja bezbjednosti na mreži koje su najavile društvene mreže, prije nego što se u narednim mjesecima primjene stroži propisi, sa potencijalnim visokim kaznama za kršenje pravila o bezbjednosti.
Prošle nedjelje je “Robloks”, platforma za igre sa 90 miliona korisnika dnevno, objavila da će svojim najmlađim korisnicima ograničiti pristup nasilnijem, grubljem i zastrašujućem sadržaju na platformi, nakon upozorenja o vrbovanju djece, eksploataciji i djeljenju neprikladnih fotografija.
Instagram, u vlasništvu kompanije “Meta”, pokrenuo je “tinejdžerske naloge“ za mlađe od 18 godina kako bi roditeljima omogućio veću kontrolu nad dječjim aktivnostima, uključujući mogućnost da blokiraju djecu da gledaju aplikaciju noću.
“Nikome neće promaći da se ove promjene najavljuju uglavnom u skladu sa propisima EU i Velike Britanije. To stvara razlog za ambicioznije regulacije, a ne manje”, rekao je Endi Barouz, izvršni direktor “Moli Rouz” fondacije, koja je osnovana sa ciljem prevencije samoubistava.
On je pozvao da TikTok bude potpuno transparentan o tome kako će njegove mjere provjere starosti funkcionisati i kakva je njihova efikasnost u smanjenju broja mlađih od 13 godina na platformi.
“TikTok treba brzo da djeluje kako bi popravio sistemske slabosti u svom dizajnu koji omogućava da se bujica štetnog sadržaja algoritamski preporučuje mladim ljudima starijim od 13 godina”, dodao je on.