Upućene kritike na skupšini UN-a: Bogate zemlje neaktivne uprkos promjeni klime
22.09.2023. | 20:15Ostrvske zemlje koje podnose najveći teret klimatskih promjena kritikovale su bogate države na Generalnoj skupštini UN i ukazale da je neuspjeh razvijenih zemalja da hitno djeluju doveo u opasnost opstanak ostrva.
“Nas je mnogo, na malim i marginalizovanim ostrvima naše planete, okruženi morem koje raste i sa temperaturom koja sve više prži, koji počinjemo da dovodimo u pitanje ovogodišnju paradu cvjetnih govora i javnog pretvaranja da postoji bratstvo, inače poznato kao godišnja Generalna skupština UN”, rekao je premijer Svete Lucije Filip Pjer u svom današnjem govoru.
Nekoliko govornika je ove sedmice citiralo generalnog sekretara UN Antonija Guteresa, koji je u julu upozorio da je era globalnog zagrijavanja završena i da je “došlo doba globalnog ključanja”.
Uočeni nedostatak urgentnog djelovanja razvijenih zemalja bila je tema koja se ponavljala. Govornici su naglasili da je neuspjeh da se dovoljno obuzdaju emisije štetnih gasova doprinio porastu nivoa mora, što prijeti ostrvskim i nizijskim državama.
“Problem je u tome što oni čije su nam akcije najpotrebnije mogu biti toliko sigurni u svoj opstanak da ne reaguju na vrijeme za nas”, rekla je u današnjem govoru premijer Barbadosa Mia Motli.
Prema Pariskom sporazumu o ublažavanju klimatskih promjena iz 2015. godine, cilj je da države ograniče rast globalne temperature na 1,5 stepen Celzijusov, a naučnici kažu da bi taj prag spriječio najgore posljedice zagrijavanja.
“Nažalost, međunarodna zajednica nije učinila ni približno dovoljno da bismo bili na putu da ograničimo globalno prosječno povećanje temperature na 1,5 stepen Celzijusov”, rekao je u govoru Vesli Simina, predsjednik Mikronezije.