Uvedene rigoroznije mjere: Google spušta rejtinge za sajtove koji prenose lažne vijesti
19.08.2024. | 12:13Google je počeo s dugo najavljivanom politikom spuštanja rejtinga sajtova na njihovom pretraživaču za koje se ocijeni da prenose lažne vijesti i dezinformacije, saopšteno je na sajtu ove globalne kompanije.
Početkom avgusta proširili su svoju politiku i na fotografije za koje se ocijeni da sadrže lažne sadržaje, poput eksplicitnih fotografija koje su načinjene s ciljem da obmane, prevare ili ponude lažan sadržaj.
Podsjećanja radi, u EU je nedavno stupio na snagu zakon koji od velikih internet platformi traži da moraju uvesti odjeljenja za suzbijanje prenošenja sadržaja koji su ocijenjeni štetnim za društvo. Osim lažnih vijesti i misinformacija, novi Zakon o digitalnim uslugama EU od velikih platformi traži da rade na zaštiti djece i omladine od štetnih sadržaja, suzbijaju online prevare korisnika, te transparentno objašnjavaju politiku ciljanog reklamiranja prema korisnicima i korištenje njihovih privatnih podataka.
Kao i u većini slučajeva, i u EU je u pitanju regulacija kao globalna sila i sve novine koje u ovoj oblasti uvodi, velike platforme i globalne kompanije prije ili kasnije uvode u svoje globalne operacije.
U Googleu objašnjavaju da su već počeli s derangiranjem sajtova, a da se nova mjera, koja je u primjeni od 1. avgusta, odnosi na fotografije. Novina će se, kako kažu, odnositi na dvije važne komponente. Jedna se odnosi na efikasniji način javljanja i prijavljivanja štetnih sadržaja, a druga na spuštanje rejtinga sajtova koji su ocijenjeni kao prenosioci štetnih fotografskih sadržaja. To, praktično, znači da će takav sajt biti izlistan znatno niže na Googleovim algoritmima, što bi, u praksi, značilo da će takve sajtove biti teže naći na internetu.
– Degradiramo veb-stranice koje su primile veliki broj prijava za uklanjanje zbog lažnih eksplicitnih fotografija. Ovaj pristup dobro funkcioniše za druge vrste štetnog sadržaja, a naše testiranje pokazuje da će to biti odličan način za smanjenje lažnog eksplicitnog sadržaja u rezultatima pretraživanja – kažu oni, pišu Nezavisne novine.