Veliki projekat Google-a: Laserima će slati signale koji su hiljadu puta brži od današnjih
12.01.2023. | 17:26Prije nekoliko mjeseci Google je javnosti predstavio svoj novi projekat. Do tada razvijan u potpunoj tajnosti, Google startap Aalyria zapravo uključuje dvije nove tehnološke platforme koje bi trebalo da unesu revoluciju u naše bežične komunikacije na kopnu, moru, vazduhu i – u svemiru.
Google je i ranije bio poznat po najavama razvoja revolucionarnih tehnologija, poput svemirskih dizalica i zmajeva turbina na vjetar, ali nijedan od tih projekata za sada se nije pokazao uspešnim. Ipak, istraživanja koja su sprovođena u tim projektima mogla bi da nađu primenu u sasvim drugim područjima, a izgleda da je to slučaj i s novom mrežom za komunikaciju koja je razvijana pod kodnim imenom Minkowski.
Nedavno predstavljena Aalyria objedinjuje tehnologiju atmosferske laserske komunikacije, nazvanu Tightbeam, i softversku platformu za usklađivanje mreža po imenu Spacetime. Konačni rezultat bi trebalo da bude ‘hiper-brza, ultra sigurna, vrlo složena bežična komunikacijska mreža budućnosti’.
Kako su objavili iz kompanije, Tightbeam je najnaprednija svjetska tehnologija koherentne laserske bežične komunikacije, koja funkcioniše na brzinama većim od bilo koje druge danas dostupne tehnologije, pokrivajući veće udaljenosti i prenoseći savršeno očuvane podatke kroz atmosferu i sve vremenske uslove. Tightbeam ‘radikalno poboljšava satelitsku komunikaciju, Wi-Fi u avionima i na brodovima, kao i mobilnu povezanost širom svijeta’.
Druga tehnologija nazvana je Spacetime, a riječ je o softverskoj platformi za usklađivanje rada mreža zemaljskih stanica, aviona, satelita, brodova i urbanih mreža. Glavni izvršni direktor Aalyrije Kris Tejlor tvrdi da Spacetime ‘podržava sve radiofrekvencijske pojaseve i optičke talasne dužine’, kao i da je ‘dizajniran za interoperabilnost sa svim postojećim mrežnim arhitekturama’.
“Ključna ideja ove kompanije je međusobno povezivanje svega što postoji danas, sa svime što će postojati sutra”, rekao je Tejlor.
Umjesto da šalje informacije putem optičkih kablova u zemlji, kompanija koristi lasere za bežični prenos podataka kroz atmosferu. Tu tehnologiju je pokošavalo da razvije veliki broj kompanija, ali bi zbog različitih faktora u atmosferi – poput kiše, magle, oblaka ili vrućine – laserski signali postali neupotrebljivi. Niz Googleovih stručnjaka godinama je, pa čak i decenijama radio na ovom problemu i sada iz Aalyrije tvrde da su našli rješenje zahvaljujući novom hardveru i softverskim rešenjima koja neutralizuju uticaje spoljašnjih atmosferskih faktora.
This is what it looks like when you can hand-off among #satellites, #groundstations, #optical links, and other assets. #Spacetime pic.twitter.com/SmlUg9TI2P
— Aalyria Technologies (@AalyriaTech) September 19, 2022
Tightbeam može da šalje podatke brzinom do 1,6 terabita u sekundi na udaljenost od preko 150 km, što bi bilo oko hiljadu puta brže od slične tehnologije koja se trenutno koristi. Aalyria je demonstrirala svoju tehnologiju slanjem signala s krova svog sjedišta na planinski vrh udaljen 30 km i natrag. U drugom testu signal je poslat sa zemlje do prijemnika veličine odbojkaške lopte u avionu koji je letio na udaljenosti od oko 200 km.
“Možemo da isporučimo 1 gigabit u sekundi svakom sjedištu u avionu”, kaže Tejlor.
Spacetime bi trebalo da upravlja vezama između desetaka hiljada pokretnih objekata, bilo da su to sateliti, avioni, brodovi ili vozila. Aalyria tvrdi da je taj softver već testirala na mreži u kojoj su bile desetine satelita, aviona i zemaljskih stanica. Kombinacija Tightbeama i Spacetimea trebalo bi dakle u budućnosti da poveže sve zamislive pokretne i nepokretne objekte.
Ipak, teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo. Bežični sistemi, zasnovani na laserima, u prošlosti nisu uspjeli da opravdaju očekivanja. da li će ovoga puta biti drugačije?