Veliko otkriće arheologa: Pronađen ljudski zub star 1,8 miliona godina
09.09.2022. | 12:20Arheolozi u Gruziji pronašli su zub star 1,8 miliona godina koji je pripadao ljudskoj vrsti, čime je, prema njihovim navodima, potvrđeno da je ovaj region jedno od nastarijih praistorijskih ljudskih staništa u Evropi, a moguće i bilo gdje izvan Afrike.
Zub je pronađen nedaleko od sela Orozmani, oko 100 kilometara jugozapadno od Tbilisija, a blizu mjesta gdje su krajem devedesetih i početkom dvijehiljaditih nađene ljudske lobanje stare 1,8 miliona godina.
U to vrijeme, otkrića u mjestu Dmanisi bila su nastarija te vrste bilo gdje u svijetu izvan Afrike i promijenila su naučno shvatanje rane evolucije čovjeka i obrazaca njegove migracije.
Lokacija novog otkrića udaljena je 20 kilometara i pruža dodatne dokaze da su planine južnog Kavkaza bile jedno od prvih područja koje su ljudi naselili poslije migriranja iz Afrike, navode stručnjaci.
Georgi Bidžinašvili, lider naučnog tima koji je obavio iskopavanje, rekao je da smatra da zub pripada “rođaku” Zezve i Mzije, što su imena data dvjema fosilizovanim lobanjama pronađenim u Dmanisiju.
“Ovo utvrđuje Gruziju kao zaista veoma važno mjesto za paleoantropologiju i generalno za ljudsku istoriju”, rekao je Bidžinašvili.
Najstariji ljudski fosil pronađen bilo gdje u svijetu star je oko 2,8 miliona godina, a riječ je o komadu vilice otkrivenom u današnjoj Etiopiji